Rat u Siriji: s jedne strane država i Vlada, s druge borci iz 11 stranih država
Komisija Ujedinjenih naroda za istraživanje kršenja ljudskih prava u Siriji izrazila je u utorak zabrinutost zbog sve većeg prisustva stranih militanata, radikalnih islamista i džihadista u borbi protiv sirijske vojske i predsjednika Bashara al-Assada, prenosi AFP.
"Njihovo prisustvo može doprinijeti radikalizaciji… pojava (džihadista) je iznimno opasna u tako nepredvidljivom sukobu", izjavio je šef Komisije Paulo Sergio Pinheiro, procijenivši kako na tlu Sirije djeluju stotine stranih boraca.
Pinheiro je dodao kako komisija strahuje da se islamisti iz inozemstva ne bore "za uspostavu demokratske države u Siriji", nego "za svoje vlastite ciljeve".
U nedjelju je New York Times objavio članak u kojemu američki dužnosnici i bliskoistočni diplomati priznaju kako većina oružja koje Katar i Saudijska Arabija isporučuju pobunjenicima završava u rukama tvrdokornih islamista, a ne kod sekularnih skupina, koje bi Zapad rado ojačao.
I članica UN-ove komisije za Siriju Karen AbuZayd upozorila je da islamisti "radikaliziraju neke dijelove" tzv. Slobodne sirijske vojske (FSA), "djelomice i stoga što (islamisti) posjeduju oružje koje nije dostupno ostaloj oružanoj opoziciji".
Prema razgovorima koje je vodila komisija, strani borci dolaze iz 11 država, ne samo susjednih.
Početkom listopada je i Vijeće sigurnosti UN-a osudilo bombaške napade u Alepu za koje je odgovornost preuzela skupina Jebhat al-Nusra, povezana s al-Qaedom.
U posljednjim napadima pobunjenika u Alepu djelomice je izgorjela i glasovita Umajadska ili Velika džamija iz 12. stoljeća, a predsjednik Bašar al-Asad naložio je hitan popravak oštećenja. Pet od šest sirijskih lokaliteta s popisa Svjetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a oštećeno je u sukobima, među njima ostaci drevne Palmire, a najbolje očuvani križarski dvorac Crac des Chevaliers opljačkan je.
Kao i u pobuni u Libiji, veliki broj islamističkih dobrovoljaca u Siriji dolazi iz Ujedinjenog kraljevstva. Kako javlja AFP, Shajul Islam, 26-godišnjak uhićen 9. listopada na aerodromu Heathrow pri povratku iz Egipta, optužen je za "nezakonito pritvaranje i ranjavanje" britanskog fotografa Johna Cantlieja i nizozemskog novinara Jeroena Oerlemansa između 17. i 26. srpnja na sjeveru Sirije.
Novinari su posvjedočili kako su 10 do 15 otmičara bili Britanci, dok su ostali bili iz Bangladeša i Pakistana. Cantlie je rekao kako su im prijetili da će biti ustrijeljeni ili će im biti odrubljene glave. "U jednom trenutku čak su počeli oštriti noževe za odsijecanje glave. Bilo je prilično zastrašujuće", izjavio je Cantlie.
Proteklog je vikenda i The Times objavio razgovor s teroristom Wassimom Sabbaghom, koji je otkrio da su britanski državljani alžirskog podrijetla Nassim Terreri, 25, i Walid Blidi, 26, zapravo bili islamistički militanti, a ne "slobodni novinari", kako su zapadni mediji izvijestili u ožujku, po njihovoj pogibiji.
"Naša grupa je bila odgovorna za osiguranje puta za prijevoz ranjenika i materijala. Nismo se imali namjeru boriti. Ti (britanski) Alžirci počeli su pucati čim su vidjeli vojno vozilo!, objasnio je Sabbagh, dodavši da je pucnjava prouzročila paniku i među dvije obližnje pobunjeničke grupe, pa su Terreri i Blidi nastradali u unakrsnoj razmjeni vatre (quilliamfoundation.org).
Turska i Katar neumorno rade na ujedinjavanju raznih pobunjeničkih oružanih skupina, pa je na najnovijem sastanku dogovoreno da će se na konferenciji opozicijskog zajedništva u Kataru 4. studenog potpisati sporazum o osnivanju zajedničkog zapovjedništva opozicijskih snaga. Zajedničko zapovjedništvo uključivalo bi Riada al-Asaada i Mustafu Sheikha, vođe tzv. Slobodne sirijske vojske koji imaju sjedište u Turskoj, te vođe lokalnih pobunjeničkih vojnih vijeća, poput Qassema Saadeddina iz Homsa, javlja Reuters.
Prijedlog UN-ovog izaslanika za Siriju Lakhdara Brahimija o prekidu vatre tijekom muslimanskog blagdana Eid al-Adha u trajanju od četiri dana, s početkom 25. listopada, naišao je na verbalno odobravanje obiju strana.
"Nije moguće da kriza ostane unutar sirijskih granica zauvijek", kazao je kazao je Brahimi. "Ili će se riješiti, ili će se proširiti i preliti van i zahvatiti sve. Primirje za Eid al-Adhu bio bi mikroskopski korak na putu rješavanja krize u Siriji".
Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Sirije Jihad al-Makdisi rekao je BBC-u da je vlada spremna saslušati svaku inicijativu za završetak krize, napomenuvši da "ukoliko želimo inicijativi da uspije, nije dovoljno da samo sirijska vlada bude njome vezana".
"Tu je država, predstavljena vladom i vojskom na jednoj strani, no tko je na drugoj strani?", pita se sirijski dnevni list Al-Thawra u uredničkom komentaru.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.