Progoni Alavita i prisutnost stranih džihadista: Rusija upozorava na "ruandski scenarij" u Siriji, zabrinute i neke zapadne zemlje, ali tko će izvršiti pravi pritisak na Damask dok svi gledaju kako zadržati utjecaj?

Rusija je ovog tjedna tijekom zatvorene sjednice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda oštro kritizirala nove vlasti u Siriji zbog rasta džihadističkih skupina, upozoravajući na opasnost ponavljanja scenarija sličnog genocidu u Ruandi iz 1994. godine. Dva izvora upoznata sa sadržajem sastanka prenijela su za Reuters kako je Moskva osobito zabrinuta zbog masovnih ubojstava alavitske manjine, koja se nalazi na meti islamističkih skupina povezanih s novom sirijskom vladom. Ove kritike dolaze unatoč dosadašnjoj potpori Rusije bivšem predsjedniku Basharu al-Assadu, koji je u prosincu pobjegao upravo u Rusiju nakon što su ga svrgnule islamističke snage predvođene Hayat Tahrir al-Shamom.
Prema informacijama istih izvora, ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzja povukao je snažne usporedbe između današnjih događanja u Siriji i genocida u Ruandi, upozoravajući Vijeće sigurnosti na porast sektaškog nasilja i brutalnosti koja podsjeća na sustavno ubijanje Tutsija i umjerenih Hutua od strane ekstremističkih milicija i dijelova vojske. Ruski predstavnik također je oštro kritizirao novu islamističku vladu u Damasku zbog masovnog otpuštanja radnika javnog sektora te upozorio da bi Sirija mogla slijediti katastrofalni "irački scenarij", gdje je rušenje državnih institucija nakon Saddama Husseina dovelo do višegodišnjeg kaosa, sektaškog nasilja i prodora ekstremističkih skupina.
Iako Rusija na diplomatskoj razini i dalje javno zagovara jedinstvo Sirije i navodno pokušava zadržati svoje ključne vojne baze u obalnoj regiji zemlje, analitičari poput Anne Borshchevskaye iz Washingtonskog instituta ističu kako Moskva zapravo nastoji vratiti izgubljeni utjecaj balansirajući između javne i privatne diplomacije. Borshchevskaya navodi kako bi otvorena kritika nove vlasti bila kontraproduktivna ruskim interesima, pa je logično da svoje oštrije kritike iznosi iza zatvorenih vrata, tražeći prostor za pragmatične pregovore.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.