Prisutnost al-Qaede rezultira dodatnim podjelama unutar sirijske opozicije
Sirijska opozicija za javnost se distancirala od al-Nusra Fronta otkako je teroristička organizacija al-Qaeda u Iraku potvrdila da se radi o njihovom ogranku te kako se bore kao jedna skupina (opširnije: Al-Qaeda u Iraku po prvi put potvrdila kako je Al-Nusra Front u Siriji njihov ogranak).
"Samo borba za vlast ne bi smio biti naš jedini cilj. Ovo nije pravo vrijeme da se proglašavaju države ili da se ujedinjuju države s drugim državama", poručili su iz pobunjeničke skupine Sirijski Islamistički Oslobodilački Front referirajući se na poruku al-Qaede koja proglašava "Islamističku državu Siriju" koja bi se trebala spojiti sa "Islamističkom državom Irak".
Od al-Nusra Fronta distancirali su se i u SNC-u. "Ne uvažavamo ideologiju al-Qaede i sirijski revolucionari moraju donijeti jasnu odluku o tome", rekao je bivši vođa sirijskog opozicionog SNC-a, Moaz al-Khatib. Zanimljivo je primjetiti kako Khatib sada mijenja svoj stav, no ne tako davno kritizirao je SAD kada su stavili al-Nusra Front na popis terorističkih organizacija. Podsjetimo se što je rekao u prosincu prošle godine: "Odluka da se jedna skupina koja se bori protiv režima stavi na popis terorističkih organizacija treba se preispitati. Možemo imati ideološke i političke razmirice s određenim skupinama, ali svi revolucionari imaju isti cilj: srušiti kriminalni režim Bashara al-Assada".
Ovaj komentar Khatib je dao 12.12.2012. u Maroku za vrijeme summita "Prijatelji Sirije". Tada je također bilo jasno da se radi o terorističkoj skupini koja je povezana s al-Qaedom, što je sada i potvrđeno od strane vodstva ove organizacije. Izgleda kako Khatib i SNC nisu dosljedni u svojim stavovima što će u konačnici rezultirati dodatnim podjelama na terenu u Siriji.
Abu Bakr al-Baghdadi, vođa al-Qaede u Iraku, potvrdio je ovog tjedna kako je al-Nusra Front njihov ogranak. Postavlja se pitanje - čemu ta potvrda i zašto sada? S jedne strane ovo je veliki udarac anti-sirijskoj propagandi, naročito među zapadnim medijima, koja je od početka sukoba skrivala pravu sliku pobunjenika na terenu - tek dvije godine nakon izbijanja sirijske krize polako se i u medijima prihvaća činjenica da znatan dio pobunjenika zapravo tvore ekstremisti i radikali, a ne "sekularni demokrati".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.