Preminuo vođa Sjeverne Koreje - Kim Jong-il
Prema prvim informacijama koje javljaju svjetski mediji, a vijest je potvrdila i novinska agencija Sjeverne Koreje - preminuo je vođa Sjeverne Koreje, Kim Jong Il.
Prema pisanju Sjevernokorejskih medija, Kim Jong Il (69) je preminuo u 08:30 ove subote za vrijeme putovanja vlakom.
Kim Jong Il je upravljao Sjevernom Korejom 17 godina, još od smrti njegovog oca Kim Il Sunga.
Državna televizija KCNA javila je kako je Kim umro zbog velikog psihičkog napora koji je ulagao u svoj posao.
Kim je bolovao od dijabetesa, a imao je i ozbiljnih problema sa srcem.
Vlada Južne Koreje stavila je vojsku u najviši stadij pripravnosti, visoki dužnosnici navode aktualnu situaciju kao potencijalno opasnu.
Kim Jong-il i predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito, 1977. Jugoslavija i Sjeverna Koreja su imale pozitivne diplomatske odnose.Prema službenim biografima Kim je rođen u vojnom kampu negdje u Baekdu planinama, 16. veljače 1942.
Njegov otac je u to vrijeme upravljao 1. bataljonom sovjetske 88. brigade koji su činili Kinezi i korejski egzilanti.
Političku karijeru započinje 1961. kada se uključuje u radničku partiju Sjeverne Koreje.
1973. preuzima funkciju glavnog tajnika centralnog komiteta.
Od 1982. aktivno radi na vojnim planovima i strategijama.
1991. postaje vrhovni komandant sjeverno-korejske vojske (titula Maršala).
Vlast nad zemljom preuzima 1994.
90-e godine su bile izuzetno teške za Sjevernu Koreju. Zemlju su pogodile nezapamćene poplave što je rezultiralo velikom krizom i nestašicom hrane. Unatoč teškoj situaciji, Kim Jong-il je odlučio implementirati posebnu doktrinu koja je vojsku stavljala na prvo i najvažnije mjesto u zemlji.
Sjeverna Koreja je i danas najmilitariziranija zemlja na svijetu. Mnogi poznavatelji povijesti korejskog konflikta slažu se kako je snažna vojska možda i jedini način koji Sjevernoj Koreji može sačuvati autonomiju po pitanju unutarnje/vanjske politike.
Preko puta granice, u Južnoj Koreji, i danas se nalazi oko 30,000 pripadnika američke vojske. Podsjetimo, SAD su bili glavni saveznik Južne Koreje u Korejskom ratu koji nikada nije formalno okončan (primirje je potpisano 1953.)
Od 2008. počelo se nagađati kako mu je zdravlje narušeno. Tijekom ove godine bio je u službenom posjetu Rusiji, gdje je otputovao vlakom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.