Prebjegli sirijski ambasador iz Iraka za BBC: "Assadov režim je spreman upotrijebiti kemijsko oružje i surađuju s al-Qaedom"
Još od kada je prije nekoliko dana američki The Wall Street Journal objavio tekst u kojem neimenovani američki dužnosnici tvrde kako je "SAD jako zabrinut oko sirijskih zaliha kemijskog oružja", postalo je jasno da se još jednom pokreće priča o WMD-u (oružje za masovno uništenje) na temelju koje je izvršen napad i u Iraku i u Libiji.
Nastavak te priče dolazi u današnjem intervjuu za BBC kojeg je dao Nawaf Fares, bivši sirijski ambasador u Iraku koji je pred nekoliko dana prebjegao na stranu pobunjenika. Svoju odluku tada podijelio je sa svima putem video poruke koju je prva prenijela katarska državna televizija. Nadalje, Fares se upravo i sklonio u Katar odmah nakon prebjega i aktualni intervju je obavljen u Kataru s novinarom BBC-a, Frank Gardnerom.
Fares u današnjem razgovoru za BBC ne samo da tvrdi kako je "Assadov režim" spreman uporabiti kemijsko oružje, već navodi kako postoje "nepotvrđeni izvještaji" da se oružje već koristi. Tvrdi kako je uporaba kemijskog oružja moguća i pritom opisuje Assada kao "zabrinutog i ranjenog vuka".
"Postoje informacije, naravno neprovjerene informacije, kako je kemijsko oružje već djelomično i korišteno u gradu Homs", tvrdi Fares.
Nadalje, Fares tvrdi kako "sunitski militanti iz al-Qaede surađuju s režimom". Fares navodi kako će ta informacija mnoge iznenaditi, ali za njega je sve sasvim jasno: "Al-Qaede traži svoj prostor i potporu, a režim želi terorizirati sirijski narod".
Pritisak pred glasanje o ključnoj UN rezoluciji
Njegove optužbe dolaze u vrijeme kada brojni mediji izvještavaju o žestokim borbama u sirijskom glavnom gradu, no, sirijski državni mediji govore o potpuno drugačijem stanju na terenu. SANA prenosi kako je vojska nanjela velike gubitke naoružanim pobunjenicima u predgrađu Damaska kao i na drugim mjestima. Konkretno se spominje Idleb, Deir Ezzor i okolica grada Aleppo.
Iz retrospektive već je jasno da se vijesti o "žestokim sukobima u Damasku" naglo multipliciraju svaki puta kada se približava važno glasanje pri UN Vijeću Sigurnosti. Podsjetimo, glasanje o novoj rezoluciji u UNSC-u će se održati sutra. Novu rezoluciju su sastavile SAD, Britanija, Francuska i Njemačka. Predlaže se proširenje UN mirovne misije za dodatnih 45 dana, no, prema tekstu rezolucije Kofi Annan i njegova misija bi od sada operirali pod Člankom 7 UN Povelje - taj detalj bi odobravao veće ekonomske sankcije protiv Sirije, ali i mogućnost vojne intervencije.
Očekuje se kako će Rusija i Kina i ovu rezoluciju odbaciti ulaganjem veta.
No, pritisak je stalan - britanski ambasador pri UN-u, Mark Lyall Grant, je izjavio: "Rusija i Kina se i dalje protive Članku 7, ali više nisu u stanju ponuditi adekvatan razlog".
Izjave prebjeglog sirijskog ambasadora Faresa i vijesti o borbama u Damasku svakako se mogu protumačiti kao još jedan dodatni element pritiska na Moskvu i Peking. Štoviše, britanski BBC čak navodi u tekstu "komentar Faresa dolazi u trenutku kada izvještaji govore o borbama na bagdadskoj ulici u centru Damaska. Borbe se također šire u predgrađima grada" - drugim riječima, projicira se dojam da je sam Damask pred "padom" i indirektno se Rusiji i Kini poručuje kako je vrijeme da pređu na "pobjedničku stranu".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.