Povratak otpisanih i lekcija imperijalizmu: Zajedničko probijanje američke blokade - izgradnja nove rafinerije u Homsu i naftno udruživanje Sirije, Irana i Venezuele

Kad je 2019. godine bivši američki predsjednik Donald Trump najavio kako namjerava povući vojsku iz Sirije, što u konačnici nije učinio, između ostalog zbog velikog pritiska iz redova vlastite administracije, to je učinio poprilično cinično uz izjavu: "Želimo vratiti naše vojnike natrag doma. No, ostavit ćemo dio njih jer planiramo zadržati naftu... Ja volim naftu. Zadržat ćemo naftu".
Taj plan, koji zvuči baš kao što i izgleda, tipično imperijalistički, uvelike je ostao na snazi do danas. SAD ima najmanje 13 vojnih baza raspoređenih na istoku i jugoistoku Sirije gdje kontroliraju znatan dio naftnih resursa. Dakako, američka vojna prisutnost u Siriji je potpuno ilegalna, no promjenom vlasti u Bijeloj kući ništa se nije promijenilo glede pristupa prema ovom pitanju.
Američke baze na istoku i jugoistoku (al-Tanf) Sirije
Izvori navode kako se sirijska nafta ilegalno izvozi prema Iraku, točnije prema poluautonomnoj regiji Irački Kurdistan otkud znatan dio prihoda završava u kurdskim regijama sjeverne i istočne Sirije - a to su prostori pod direktnom američkom vojnom zaštitom.
No, američki naftni poslovi u Siriji nalaze se pod sve većim pritiskom konkurenata, sirijskih saveznika. Naime, Iran je objavio kako planiraju - u suradnji s Venezuelom - izgraditi novu rafineriju nafte u sirijskoj provinciji Homs te bi ista imala kapacitet od 140.000 barela dnevno. Memorandum po tom pitanju već je potpisan s Damaskom i Caracasom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.