Potonuće "Zlatnog zmaja": Zašto vrijednost kineskih kompanija na američkim burzama tako strmoglavo pada?

Dionice kineskih kompanija na američkim burzama zadnjih dana gomilaju velike gubitke, a povod tome su, na prvom mjestu, nove regulacije koje uvodi Peking. Tzv. "Zlatni zmaj" indeks na burzi Nasdaq okuplja 98 najvećih kineskih kompanija s čijim dionicama se trguje u SAD-u. Iste su u zadnjim danima potonule čak 20% što je rekordni pad za ovaj indeks. Od veljače pak, kada je njihova kolektivna vrijednost bila na vrhuncu, do danas izgubile su čak 840 milijardi USD što je oko polovice ukupne vrijednosti.
O kakvim regulacijama je riječ? Već ranije Peking je vrlo snažno udario po tehnološkom sektoru, a sad su na red došli i drugi sektori, primjerice kompanije koje se bave online nastavom i vezanim proizvodima - nova regulacija uvodi zabranu ostvarenja profita u ovom sektoru te se od kompanija za online nastavu traži da se registriraju kao neprofitne organizacije. Tako je primjerice kompanija Koolearn Technology - koja se bavi sustavom online nastave i pripremom testova - izgubila od ponedjeljka čak 33% vrijednosti.
Vrijednost "Zlatnog zmaja" se prepolovila od veljače ove godine
Godinama su globalni investitori ulagali u kineski sektor privatnog obrazovanja koji je kontinuirano rastao. Naime, brojne kineske obitelji iz srednje klase plaćaju svojoj djeci dodatne lekcije i nastavu (najčešće online) kako bi što bolje prošli na nacionalnim ispitima (koji uvelike definiraju budućnost studenata). No, prošlog tjedna državne vlasti odlučile su tome stati na kraj tvrdeći kako time žele "rasteretiti djecu" od previše zadaće.
Postoji li neki drugi povod? Nije tajna da kineske vlasti sve više paze na to da velike kompanije ne postanu premoćne - tako je i tehnološki sektor primio snažne udarce ranije (vidi: Prodor prema svijetu i pritisak iznutra: Kineske velike tehnološke kompanije osvajaju globalna tržišta, izazivaju strah kod rivala, ali zašto su onda sada na meti žestokog udara same Komunističke partije Kine?).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.