Portret za uspomenu na Hillary Clinton i podsjetnik da se neke stvari ne mijenjaju: "Žalim Vladimire,ali sam si si kriv"

Rivalstvo između Rusije i Amerike je već dobro poznato, uz određenu pauzu 90-ih godina, nakon raspada SSSR-a, animoziteti su se ponovno razbudili dolaskom 21. stoljeća da bi se situacija sad srozala na najniže razine još od Hladnog rata.
Ipak, čak i u ovom trenutku gdje Rusija i SAD zapravo ratuju preko posrednika - odnosno SAD ima posredniku, Ukrajinu, dok Rusija ratuje direktno - odnosi su, moglo bi se reći, "neprijateljsko korektni" i nije teško zamisliti neko buduće smirivanje nakon što se rat u Ukrajini završi, pa opet do nove eskalacije.
To ne znači da Bidenova administracija ne koristi sva raspoloživa sredstva protiv Rusije, od vršenja maksimalnog pritiska na svoje saveznike do naoružavanja Ukrajine bombama s osiromašenim uranom, Washington neće popustiti niti milimetra i Rusija, ako želi de-eskalaciju jednog dana, morat će poraziti Ukrajinu na bojnom polju, američkog posrednika.
Bidenova administracija svakako je militantnija prema Rusiji nego prethodna Trumpova, no možda bi izgledala blijedo u usporedbi da te 2016. nije pobijedio Trump već njegova ljuta rivalka, Obamina državna tajnica - Hillary Clinton.
Može se reći da Biden shvaća da je Rusija postala strateški rival koji mora biti srušen ukoliko američka hegemonija želi opstati u ovom stoljeću, isto vrijedi i za Kinu, ali Biden tome pristupa skoro pa udžbenički. Kad je pak postojao prostor za eventualno smirivanje sastao se s Putinom u ljeto 2021. u Ženevi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.