Ponovno gori Maidan: Sukobi policije i prosvjednika u centru Kijeva nakon pokušaja uklanjanja barikada
Prosvjednici na Maidanu u Kijevu, koji još uvijek drže kontrolu nad barikadama, jutros su se sukobili s pripadnicima specijalne policije nakon što su komunalne službe pokušale ukloniti njihove šatore i barikade. Fotografije koje stižu iz centra glavnog grada Ukrajine prikazuju barikade u plamenu.
Sukob dolazi nakon više mjeseci konflikta između prosvjednika i nove administracije po pitanju što bi se trebalo učiniti s prosvjednim kampom. Dakako, za nove vlasti on više nije potreban, "poslužio je svrsi", i sada bi bilo vrijeme da ga se ukloni, no, radikalnije frakcije na ulicama ne misle tako.
Ovo je u esenciji nastavak sukoba koji traje još od veljače ove godine kada je s vlasti srušen predsjednik Viktor Janukovič. Bez obzira kako se taj čin danas nazivao, činjenica jest da se radilo o oružanom državnom udaru, a i sam Janukovič je skoro izgubio glavu bježeći iz Kijeva prema ruskom teritoriju, kako je i sam kasnije ispričao za vrijeme jednog od svojih prvih intervjua.
U fizičkom rušenju Janukoviča ključnu ulogu su odigrale militantne ultra-nacionalističke skupine među kojima je bilo i političkih ambicija, a vjerojatno još uvijek i ima. No, nova vlast sada iste, eventualno, treba samo kao topovsko meso za rat na istoku zemlje, a u Kijevu su i više nego nepoželjni, štoviše, sada se na njih gleda kao na potencijalnu prijetnju, naročito u periodu kada bi se ekonomsko stanje u zemlji moglo početi naglo pogoršavati.
Jutros u KijevuZa Porošenka i Jatsenjuka dojučerašnji saveznici sada su prijetnja koja se nalazi na svega nekoliko metara od parlamenta i predsjedničke palače. Vođa Desnog Sektora, najradikalnije skupine, Dmitrij Jaroš, čak se kandidirao i za predsjednika. Unatoč tome da su sami izbori u Ukrajini upitni zbog masovnog nesudjelovanja birača na istoku zemlje, činjenica jest kako Jaroš nije dobio nikakvu značajniju potporu glasača, manje od 1%, a bio je itekako medijski eksponirana ličnost. No, pitanje se postavlja koliko je to uopće bitno jer ove skupine mogu biti itekako konkretna prijetnja novim vlastima i bez političke potpore.
Prosvjednici na barikadama tvrde kako se ne planiraju povući, za njih je Maidan mjesto koje mora ostati kako bi se vlast držala pod kontrolom. Odavde kreće i direktan pritisak, dovoljno je samo se prisjetiti "pro-ratnih" prosvjeda kada su upravo ove skupine okružile parlament tražeći što brže i što veće vojno angažiranje protiv pobunjenika na istoku zemlje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.