Policija u Bahrainu ubila tinejdžera za vrijeme anti-vladinih demonstracija
Snage sigurnosti u Bahrainu ubile su jednog mladog prosvjednika za vrijeme jučerašnjih anti-vladinih prosvjeda. Husam al-Haddad je imao 16 godina i ubijen je jučer za vrijeme napada policije na prosvjednike. Haddadovu smrt potvrdilo je ministarstvo unutarnjih poslova u Bahrainu.
Vijest o smrti mladog prosvjednika prenio je i CNN, jedna od medijskih kuća koja poprilično rijetko izvještava o situaciji u Bahrainu. Točno se ističe kako masovni prosvjedni u Bahrainu "nisu uspjeli" u istoj mjeri kao u drugim državama zbog ulaska trupa Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Činjenica da su vojske dvije strane države ušle u Bahrain kako bi slomile unutarnje prosvjede je podatak o kojem svijet svakako nije dovoljno informiran. Radi se o gušenju mirnih prosvjeda bez presedana. U nekim drugim državama gdje prosvjedi nikada nisu bili toliko masovni - u Libiji i Siriji - uskoro je došlo do oružane pobune. S druge strane u Bahrainu mirni prosvjedi traju još od veljače 2011 unatoč činjenici da su vlasti potpomognute stranim silama ubile na desetke prosvjednika. Razvoj događaja u Bahrainu može nam mnogo toga reći o samoj esenciji tzv. "Arapskog proljeća".
Prosvjednici u Bahrainu bore se za rušenje vladajuće monarhije, tj. obitelji al-Khalifa. No, većina prosvjednika i stanovništva Bahraina su Šijiti i samim time regionalne i svjetske sile smatraju kako bi pobjeda revolucije u Bahrainu ujedno išla na ruku susjednom Iranu - to je ujedno jedan od ključnih razloga zašto je Saudijska Arabija odlučila vojno intervenirati.
U konačnici možemo zaključiti kako postoje 3 "žarišta" pobune o kojima se malo govori i sukladno tome se eliminira mogućnost masovnije akcije solidarnosti međunarodne publike prema njima, a to su: prosvjedi u Bahrainu, Saudijskoj Arabiji i Jordanu.
Nabeel RajabPress TV prenosi kako je policija u Bahrainu reagirala prekomjernom silom pri razbijanju prosvjeda povodom al-Quds (Jeruzalem) dana - prosvjeda i manifestacije u znak solidarnosti s narodom Palestine. Unatoč represiji, demonstracije u Bahrainu se nastavljaju.
U isto vrijeme sud u Bahrainu je osudio aktivista za ljudska prava, Nabeela Rajaba, na 3 godine zatvora zbog sudjelovanja u "nedozvoljenom" prosvjedu. Nabeel Rajab (48) jedan je od najistaknutijih predvodnika opozicije. Istaknuo se još za vrijeme prosvjeda 90-ih godina i jedan je od prvih ljudi koji je javno progovorio o stanju migrantskih radnika u zemljama Zaljeva.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.