Osvrt: Rat u Ukrajini i zašto je opasno zauzimati strane
Neimenovani američki obavještajci jučer su istaknuli, prenosi Reuters, kako vjeruju da su pobunjenici "vjerojatno srušili MH17 greškom". Dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, rekao je kako je to "najuvjerljivije objašnjenje" ističući kako su pobunjenici očito mislili da gađaju vojni zrakoplov.
Ima li potvrde da se dogodilo upravo to? Za sada nema, a imajući u vidu da je prošlo već više od pet dana od tragedije, očito neće niti biti. Koji su argumenti da je zrakoplov srušen greškom? Američka obavještajna zajednica ističe poruke na društvenim mrežama kao argument na kojem temelje svoj zaključak.
Drugim riječima, američki obavještajci priznaju kako ne znaju više od običnih promatrača aktualnih vijesti. Donošenje zaključaka na temelju Twitter poruka i neprovjerenih video snimaka ne samo da je neuvjerljivo već i potencijalno jako opasno.
Dostupne informacije na internetu zaista upućuju na zaključak koji tek sada, 5 dana kasnije, naglašava američka obavještajna zajednica. Upravo o tim indicijama pisali smo već dan nakon tragedije zrakoplova MH17 (vidi: Tragedija zrakoplova MH17 trese geopolitičku arenu: Rusija u knockdownu - gomilaju se indicije da su zrakoplov srušile pobunjeničke snage).
U tom tekstu se navodi:
"Ukoliko pretpostavimo da su gornje snimke autentične, izgleda kako je zrakoplov srušen greškom, bar osobe koje komentiraju njegov pad ne ostavljaju dojam kao da im je to bio cilj".Greškom su i Amerikanci srušili iranski putnički zrakoplov 1988. i Ukrajinci ruski putnički zrakoplov 2001. Obiteljima poginulih su se isplatile određene svote i to je to.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.