Opsada Fergusona i kako je najveći zaštitnik ljudskih prava u svijetu razotkriven na vlastitom terenu
Pošto je SAD postao poznat po "dijeljenju lekcija" o ljudskim pravima diljem svijeta, ne čudi da su neke zemlje jedva dočekale da im uzvrate istom mjerom sada kada su pokrenuli pravu opsadu u gradu Ferguson nakon što su buknuli prosvjedi protiv policijske brutalnosti. No, među očekivanim kritičarima SAD-a našli su se i neki ne tako očekivani akteri.
U prvom redu tu je organizacija Amnesty International koja je pokazala kako neće sa SAD-om raditi iznimku pa je tako poručeno: "SAD ne može drugim zemljama govoriti da poprave vlastite politike ako ne poprave vlastito pitanje ljudskih prava".
Ruski povjerenik za ljudska prava, Konstatin Dolgov, komentirao je: "Oni pozivaju druge zemlje da garantiraju slobodu govora i da ne guše anti-vladine prosvjede, dok u isto vrijeme oni to ne primjenjuju u svom domu u slučaju kada stanovnici aktivno izražavaju svoje nezadovoljstvo stalnim nejednakostima. Bilo bi bolje da se američke vlasti brinu o vlastitim velikim unutrašnjim problemima umjesto da nastavljaju s ranijom politikom intervencija u unutarnja pitanja drugih zemalja i mijenjaju nepoželjne režime pod lažnim povodom zaštite demokracije i ljudskih prava".
Glasnogovornica iranskog ministarstva vanjskih poslova, Marziyeh Afkham, istaknula je: "Potezi policije i sudstva pokazuju jasna kršenja ljudskih prava i prava crnaca u SAD-u. Govorimo o zemlji koja svake godine objavljuje brojne izvještaje o kršenju ljudskih prava u nezavisnim zemljama".
Kineska državna novinska agencija Xinhua također se osvrnula na situaciju oko Fergusona: "Incident u Fergusonu još jednom pokazuje kako zemlja koja je godinama htjela igrati ulogu svjetskog suca i obrane kada je riječ o ljudskim pravima, ima još dosta prostora za rad kod kuće. Nadalje, kod ujaka Sama se događaju brojne masovne pucnjave, a on pokreće napade dronovima na tuđi teritorij što rezultira brojnim civilnim žrtvama".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.