"Operacija Orao" - egipatska vojska u ofenzivi protiv militanata na Sinaju
Izvori u egipatskoj vojsci potvrdili su kako je "Operacija Orao" - koja je primarno zamišljena kao osiguranje vitalnih zona na prostoru Sinajskog poluotoka - jučer proširena u vojni obračun s militantima. Istaknuto je kako angažman vojske neće prestati sve dok se ne unište "svaka kriminalna i teroristička aktivnost" na prostoru Sinaja.
Podsjetimo, nakon pada Hosni Mubaraka početkom 2011 došlo je do ozbiljnog narušavanja sigurnosti na prostoru Sinaja. Zbog kompleksne i napete političke situacije u zemlji, dok su organi reda primarno nastojali djelovati po pitanju brojnih demonstracija u Kairu i drugim većim gradovima, na Sinaju se razvila mreža ilegalnih aktivnosti - od krijumčarenja oružjem do bijelog roblja. Brojni sporadični incidenti događali su se još od rane 2011, no, znatni angažman egipatske vojske uslijedio je tek ovih dana nakon što je ubijeno 16 vojnika u blizini graničnog prijelaza između Egipta, Izraela i Pojasa Gaze.
Anonimni izvori za egipatski dnevni list Ahram ističu kako je vojska jučer koristila niz oružanih napada - uključujući napade zrakoplovima i teškom artiljerijom.
"Najviši državni dužnosnici iz sigurnosnog aparata osnovali su poseban komitet za upravljanje i nadzor ovom operacijom", ističe jedan od izvora.
U televizijskoj poruci koja je emitirana jučer popodne, egipatske vojne snage pozvale su beduinska plemena koja žive na prostoru Sinaja da pomognu snagama sigurnosti i vojnim trupama u vraćanju reda i provedbi aktualnog zadatka.
Tijekom jučerašnjeg dana izbile su borbe diljem sinajskog guvernata. Vojni zrakoplovi bombardirali su lokacije u blizini grada Sheikh Zuweid, dok su helikopteri pretraživali prostor planine El-Halal.
Ministarstvo unutarnjih poslova potvrdilo je jučer popodne kako su napadanuti vojni punktovi Al-Risa, Mahager, El-Safa, El-Maasaia i El-Maghala.
Svjedoci govore i o civilnim žrtvama, no, službeni izvještaj po pitanju broja stradalih još uvijek nije objavljen. Glavna prometnica prema turističkom gradu Al-Arish je zatvorena od strane policije i vojske.
Ovaj sukob će neminovno uzrokovati i političke tenzije u Egiptu. Naime, Muslimanska Braća - iz čijih redova je došao i aktualni predsjednik Mohamed Morsi - tvrde kako iza svega stoji izraelska obavještajna služba Mossad i kako su namjerno eksalirali napade kako bi "zaustavili egipatski progres". No, ako je suditi prema odlukama koje je donio Morsi, on nije spreman na takvu verziju priče i podržava vojni angažman protiv militanata. O samim skupinama na Sinaju se ne govori previše, no, spekulira se kako se među njima nalazi i znatan broj islamističkih ekstremista. Obračun vojske s ovim elementima nikako ne odgovara pojedinim segmentima Muslimanske Braće, čije političko krilo i dalje vodi žestoku borbu za prevlast nad dominantnim Vojnim Vijećem (SCAF).
Što se tiče Izraela, oni pozdravljaju ovakav angažman i nije tajna da izraelska i egipatska vojska dugi niz godinu surađuju u operacijama protiv militanata na prostoru Sinaja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.