Od rata s Rusijom do rata sa sobom: Mir u Ukrajini mogao bi biti tempirana bomba

Vitalij Kličko, gradonačelnik Kijeva, iznio je za vrijeme foruma u glavnom gradu zanimljivu tezu: rat u Ukrajini mogao bi završiti u roku od mjesec ili dva, a postizanje mirovnog sporazuma moglo bi biti "vrlo bolno za svakog Ukrajinca". Netko bi mogao reći da ovo zvuči pomalo paradoksalno – jer je jasno da velika većina Ukrajinaca želi da se okonča rat. No, Kličko upozorava da bi poslijeratno razdoblje moglo donijeti niz novih problema koji bi dodatno potresli ionako iscrpljenu Ukrajinu. Kraj oružanog sukoba, u političkom smislu, mogao bi označiti tek početak unutarnjih sukoba, potencijalno još razornijih.
Kličko spominje mogućnost "rata istrebljenja" unutar države nakon primirja, budući da će se vojska znatno smanjiti, a tisuće vojnika vratiti u civilni život. Psihološke i društvene posljedice toga teško je predvidjeti, ali jedno je sigurno: ljude koji su godinama ratovali neće biti lako reintegrirati u društvo, osobito u slučaju djelomičnog poraza (koji je sve izgledniji kako god ga se prikazalo). Kličko procjenjuje da će trećina sadašnjeg vojnog kadra biti otpuštena, što bi moglo izazvati ekonomski i društveni šok te povećati političke podjele i nove sukobe.
Tu su i vanjskopolitički aspekti mogućeg mirovnog sporazuma. Donald Trump je više puta najavio da želi brzo okončati rat – navodno planira zamrzavanje linije bojišnice, uspostavu demilitarizirane zone pod europskim nadzorom i odgodu ukrajinskih pokušaja ulaska u NATO. S druge strane, Rusija odbacuje privremena rješenja i zahtijeva pravno obvezujuće sporazume koji adresiraju "dublje uzroke sukoba". Jasno je da bi takav scenarij išao u korist Moskvi, pogotovo jer su nove teritorijalne granice na terenu već de facto postavljene, a Kijev ih teško može vratiti, osim na papiru.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.