Nord Stream pokrenut: platforma zbližavanja Europe i Rusije na svim frontovima
Nakon 13 godina planiranja i dvije godine gradnje, plinovod Nord Stream počeo je dostavljati svoje prve isporuke ruskog plina za oko 26 milijuna domova u EU.
Predsjednik Medvedev i njemačka kancelarka Angela Merkel jučer su otvorili simbolički ventil za otvaranje plinovoda duž kojeg će ruski plin doći do Europe.
Plinovod Nord Stream, prolazeći ispod Baltičkog mora od grada Vyborg u lenjingradskoj regiji do njemačkog Greifswalda, jedinstven je po mnogočemu.
To je najduži podmorski plinovod na svijetu - više od 1.200 km.
Nedvojbeno je i naskuplji - u njega je utrošeno 7.4 milijarde eura, a predstavlja zajednički poduhvat ruske državne kompanije Gazprom i njemačkih, nizozemskih i francuskih partnera.
Uz pokretanje Nord Stream plinovoda u utorak, ruski plin će po prvi puta teći izravno u Europu.
Iako su kritičari dugo tvrdili da će europska ovisnost o ruskom plinu oslabiti EU-a, Alexander Rahr, direktor Russia-Eurasia programa u njemačkom Vijeću za vanjske odnose, kaže da plinovod će zapravo poboljšati sigurnost u regiji.
Prekidi kao oni u 2007 i 2008, kada se Gazprom i Naftogaz iz Ukrajine nisu uspjeli dogovoriti o isporuci preko Ukrajine i tranzitu plina za EU, ostat će čvrsto u prošlosti.
U konačnici, Rahr vjeruje kako će Nord Stream pomoći "integrirati Europu i Rusiju u zajednički energetski prostor", koji se, kako tvrdi, može koristiti kao platforma za produbljivanje odnosa na različitim frontovima.
"Ako će taj projekt biti uspješan, onda možemo razmišljati o stvaranju zajedničkog gospodarskog prostora, zone slobodne trgovine, a i političkog zbližavanja, tako da, s moje točke gledišta, energetski savez, koji simbolizira ovaj cjevovod, pomoći će nam u izgradnji zajedničkog kontinenta i učiniti Europu stabilnijom nego što je bila prije.", napomenuo je Alexander Rahr.
"Rusija je najpouzdaniji partner za Europu" rekao je Konstantin Simonov, čelnik Nacionalnog fonda o energetskoj sigurnosti.
Svečanom otvaranju prvih ventila plinovoda osim Angele Merkel i Dmitrij Medvedeva, bili su nazočni francuski i nizozemski premijeri Francois Fillon i Mark Rutte te europski povjerenik za energetiku Guenther Oettinger
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.