Njemačka kancelarka Angela Merkel spas za posrnulu europsku ekonomiju traži u Kini, drugi posjet Pekingu u pola godine
Njemačka kancelarka Angela Merkel sastala se danas s kineskim premijerom za vrijeme njenog drugog putovanja u Peking u svega 7 mjeseci. Jasno je kako prolongirana i teška ekonomska kriza u Europi sada već koči i samu Kinu. Peking je svjestan da se kriza širi i na njih i zbog činjenica da je Njemačka i dalje najsnažnija ekonomija eurozone, Kina sada želi znati na koji način Njemačka misli zaustaviti aktualne ekonomske probleme u Europi.
"Kina i Njemačka, kao velike ekonomije i proizvodni i izvozni divovi, zajedno rade na adresiranju ove krize", istaknuo je zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova, Song Tao. "Ovaj sastanak nadilazi bilateralne okvire i od globalne je važnosti", ističe Tao.
S druge strane, Merkel se nada kako bi mogla pridobiti Kinu - koja ima najveće zalihe stranih valuta na svijetu - da ulože dio novca u tzv. "bailout" pakete posrnulim europskim ekonomijama. No, unatoč činjenici da Merkel već drugi put posjećuje Peking u samo pola godine, izgledi su jako mali da bi Kina mogla pristati na tako nešto.
No, kako to obično i biva, očekuje se kako će Merkel osim o ekonomiji nastojati otvoriti i neke druge osjetljive teme - prije svega pitanje sirijske krize i stanje ljudskih i medijskih prava u Kini. Rusija i Kina u više navrata su uložile veto u UN Vijeću Sigurnosti kada je riječ o rezolucijama koje bi mogle eventualno dovesti do vojne intervencije u Siriji. S druge strane, Njemačka se snažno angažirala u svrhu rušenja sirijskog predsjednika Bashar al-Assada - njemačke tajne službe su ključne u organizaciji naoružane pobune s kojom se sukobljava sirijska vojska (opširnije: Sunday Times i Bild: britanske i njemačke tajne službe rade za pobunjenike u Siriji).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.