Neugodan razvoj situacije u Indiji, daleko najvećem proizvođaču cjepiva na svijetu, mogao bi nas u najgorem slučaju vratiti "na početak" pandemije
Situacija s cjepivom je ionako poprilično loša, a uskoro bi se mogla i dodatno pogoršati. Podsjetimo, trenutačno stanje u Europi problematično je zbog nekoliko razloga. Kao prvo imamo još uvijek nestašicu cjepiva, postojećih doza je nedovoljno da bismo procijepili dovoljan broj ljudi i na takav način zaustavili daljnje širenje pandemije. Kao drugo, pojedina cjepiva su se pokazala problematičnima, što po pitanju učinkovitosti, što po pitanju težih nuspojava. I kao treće, koje je zapravo i direktna posljedica drugog, raste skepticizam građana prema cijepljenju što znači da će kampanja trajati još i duže.
Novi pak problem na horizontu je onaj koji se tiče situacije u Indiji, ne po pitanju broja zaraženih (iako je i glede toga situacija sve teža) već po pitanju proizvodnje cjepiva. Naime, Indija je (daleko) najveći svjetski proizvođač cjepiva. Indija tipično proizvodi više od 60% svih cjepiva koja se globalno koriste. U Indiji se nalazi i Serumski institut Indije (SII), najveći proizvođač cjepiva na svijetu.
Gdje je točno problem? U tome što je Indija, odnosno SII, glavni faktor u globalnom programu COVAX (u suradnji s WHO-om), odnosno programu koji ima za cilj proizvesti cjepiva po smanjenoj cijeni (ili čak besplatno) za siromašnije zemlje. SII je tako potpisao sporazum o proizvodnji čak 200 milijuna doza za 92 zemlje svijeta.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.