Neredi u Britaniji: Da li je to samo početak?
U očima financijskih tržišta, Britanija je trebala biti model uspješnog društva i sigurno utočište u svijetu, u kojem su bogati mogli kupiti kuće i sakriti svoju štednju.
Nered koji se dogodio u Londonu i nekim drugim engleskim gradovima ovaj tjedan potkopao je taj model, a bogati menadžeri, trgovci i analitičari mogli su vidjeti dim u nekoliko pravaca iz svojih ureda u neboderima poslovne četvrti Canary Wharf.
Privučeni ugledom za stabilnost i priliku za luksuzni stil života - kao i snažan pravni sustav i sustav koji im omogućuje da prikriju svoje bogatstvo kroz razne zaklade i druge objekte - mnogi stranci su kupili skupe nekretnine i drugu imovinu.
Red je uspostavljen u prijestolnici u utorak navečer s masovnom demonstracijom sile od strane 16 000 pripadnika policije, koje je premijer Cameron poslao na ulice Londona.
Ali i oni će se uskoro suočiti s drastičnim smanjenjem potrošnje koja će utjecati na sve, od vojnih do socijalnih naknada i unutrašnjih gradskih usluga.
"Ako bi me pitali za vikend, ja bih rekao da se s problemima u eurozoni i SAD-u, britanska valuta činila privlačna, sigurna luka ", rekao je Simon Derrick, čelnik podružnice Bank of New York Mellon u Londonu.
Iz svog ureda Derrick je još uvijek mogao vidjeti dim na horizontu iz gorućih skladišta i zgrada. "Još je vjerojatno prerano za reći što to znači za politiku, ali svakako što se tiče financija bit će puno teže.", zaključio je
Britanski neredi ukazuju na slične rizike i u drugim europskim i američkim gradovima.
Da li je to samo početak?
Pepe Egger, analitičar za Zapadnu Europu procijenio je:
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.