NATO odbacuje ruski prijedlog moratorija na rakete srednjeg dometa - produbljuje se kriza koja je nastala raspadom INF sporazuma 2019., a još nema ni konsenzusa jesu li ga razbile ruske 9M729 rakete ili američki sustavi Mk-41
Rusija je pozvala NATO na uvođenje moratorija po pitanju postavljanja raketa srednjeg dometa (500 do 5.500 km) s nuklearnim kapacitetima na prostor Europe. Iz NATO-a su se sad oglasili te odbacili ruski zahtjev. Generalni tajnik NATO-a, Jens Stoltenberg, poručio je: "Prijedlog Rusije za moratorij nije kredibilan jer imali smo zabranu i Rusija je tu zabranu prekršila". Pritom se referira na INF sporazum iz 1987. godine, ali isti je ukinut 2019. američkim izlaskom iz istog unatoč ruskom traženju da se ne raskida.
No, Stoltenberg ističe kako se takav moratorij ne može usvojiti osim ako Rusija ne uništi - na provjereni način - sve svoje SSC-8 rakete koje, kako tvrdi, su prekršile INF sporazum. Riječ je o raketama naziva 9M729 (NATO koristi naziv "SSC-8 Screwdriver"). To su krstareće rakete lansirane s tla, a koriste se s mobilnih lansirnih rampi. Iste je i bivša Trumpova administracija citirala kao razlog za izlazak iz INF sporazuma.
Rusija pak odbacuje optužbe te tvrde kako su ove rakete napravljene uz puno pridržavanje obveza iz (sada već bivšeg) INF sporazuma. Naime, tvrde kako 9M729 imaju domet od 480 kilometara što bi ih (barem službeno) stavilo u kategoriju raketa kratkog dometa. Nadalje, Rusija tvrdi kako je SAD prekršio sporazum s Mk-41 Aegis Ashore sustavima koji su sad postavljeni na prostor Europe. Washington pak tvrdi kako je riječ o isključivo "proturaketnoj obrani", a ne o ofenzivnim sustavima. Rusija se ne slaže te napominju kako se Mk-41 sustavi mogu koristiti za lansiranje Tomahawk raketa.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.