Napetosti u Hebronu: političke deložacije židovskih doseljenika i nasilne deložacije lokalnih Palestinaca
Gotovo tjedan dana trajalo je napeto stanje u gradu Hebron ( Zapadna Obala) nakon što se skupina od oko 70 židovskih doseljenika ilegalno uselila u jednu praznu zgradu. AP prenosi kako je izgledalo da bi čin mogao rezultirati izbijanjem šireg nasilja.
Naime, unatoč činjenici da su useljenici ušli u zgradu ilegalno, premijer Benjamin Netanyahu danima nije želio dopustiti policiji da obavi svoj posao i izvrši deložaciju. U nekoliko navrata Netanyahu je osobno blokirao deložaciju, zadnji put jučer.
Ipak, danas u jutarnjim satima, uslijedila je policijska intervencija i skupina je deložirana. Za vrijeme akcije u zgradi se nalazilo samo 14 osoba.
Slika: deložacija židovskih useljenika je bila nenasilna, u vrijeme današnje deložacije u zgradi se nalazilo samo 14 osoba (uključujući i djecu)
Grad Hebron na karti palestinskih teritorija. U gradu živi oko 180,000 Palestinaca i oko 850 Židova. Grad je pod izraelskom okupacijom od 1967.Pristaše Netanyahua strogo su osudili ovakav čin, ključni politički partneri čak su najavili kako će izaći iz vladajuće koalicije zbog ovoga. Useljenici su se zavjetovali na osvetu.
"On nas izbacuje iz zgrade i zemljišta koja pripada nama", rekao je David Wilder - glasnogovornik ultra-nacionalista iz Hebrona.
"Nema nikakve sumnje, mi ćemo ponovno biti u toj zgradi - onda pripada nama", rekao je Wilder.
Grad Hebron, mjesto gdje je prema tradiciji pokopan Abraham, jedini je palestinski grad u čijem centru žive Židovi. Arapsko-izraelski sukobi u tom gradu datiraju desetljećima, a konfrontacije su česte, prenosi USA Today.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.