Mijanmar proglasio izvanredno stanje na zapadu zemlje nakon sektaških sukoba između Budista i Muslimana
Država Mijanmar (bivša Burma) je proglasila jučer izvanredno stanje na zapadu zemlje nakon što je u sektaškim sukobima između Budista i Muslimana poginulo 17 osoba. To ujedno donosi i nove probleme za predsjednika Thein Seina koji, nakon dugi niz godina vladavine vojne hunte, sada zemlju želi "izvesti iz duboke izolacije i u demokraciju", prenosi The New York Times.
Vojska i policija nastoje vratiti mir i red u sela u kojima su izbili sektaški sukobi. Osim 17 mrtvih, velik broj je ranjenih, a oko 500 domova je spaljeno. Predsjednik Thein Sein, bivši vojni general, objavio je uspostavu izvanrednog stanja jučer za vrijeme obraćanja putem državne televizije.
Nakon preuzimanja vlasti Sein se zavjetovao da će raditi na općem "narodnom pomirenju", no, "demokratske promjene" još su jednom obilježene žestokim sektaškim nasiljem. Naime, na zapadu zemlje, prema granici s Bangladešom, živi velik broj etničke skupine Muslimana, Rohingya (zovu ih i Bengali), koje službene vlasti ne prepoznaju kao punopravne građane.
Pripadnici Rohingya etničke skupine, oko 800,000 ih živi u Mjanmaru i nekoliko stotina tisuća u susjednom Bangladešu. Skupina je teško postradala za vrijeme vojne hunte koje je u Mijanmaru vladala većim dijelom 20. stoljeća
Tenzije se pojačavaju već mjesecima. Službene mijanmarske vlasti nisu ponudile nikakvo rješenje za oko 800,000 stanovnika etničke skupine Rohingya koji žive u uvjetima koji podsjećaju na izbjegličke kampove (populacija Mjanmara je oko 60 milijuna). Rohingya su jedna od najvećih etničkih skupina bez države u cijeloj Aziji.
Pokrajina Rakhine na istoku zemlje gdje živi većina pripadnika etničke muslimanske skupine RohingyaVlasti strahuju kako bi moglo doći do većeg, religijskog, konflikta. Lokalni mediji u glavnom gradu, Yangonu, svakako ne pomažu - ovih dana su objavili "pisma čitatelja" u kojima se žestoko napadaju Muslimani, pa su tako objavljeni i uvredljivi komentari poput "terorist je terorist, pobijte ih sve".
"Miljenica zapada", oporbena pro-demokratska političarka i dobitnica Nobelove nagrade za mir koja je provela 15-ak godina u kućnom pritvoru, Aung San Suu Kyi, izdala je ove subote kratki proglas u kojem se pozivaju vlasti da "vrate red".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.