Masovni prosvjedi u Egiptu protiv kadrova svrgnutog predsjednika Hosni Mubaraka
Deseci tisuća Egipćana okupili su se jučer u centru Kaira kako bi podržali zakon koji bi na 10 godina zabranio službenicima iz doba Hosni Mubaraka da se smiju kandidirati za ured predsjednika. Masovnim prosvjedom dominiraju Islamisti - do predsjedničkih izbora preostalo je još oko mjesec dana (najavljeni su za 23. svibanj). Veliki prosvjed nazvan je "zaštita revolucije" i prvi je prosvjed ove veličine u posljednjih nekoliko mjeseci. Velik broj prosvjedovao je ponajviše protiv jedne osobe - Omara Suleimana, bivšeg šefa tajnih službi za vrijeme Mubaraka, koji je nedavno najavio kako će se kandidirati za predsjednika.
"Kada bi Omar Suleiman postao predsjednik, zemljom bi zavladalo krvoproliće i ljudi bi ostali na trgu i 10 godina ako treba", rekao je jedan od prosvjednika za AP.
Prosvjednici su nosili transparente na kojima stoji kako je Suleiman "još jedan Mubarak", ali i kako je Suleiman "cionistički kandidat" - referirajući se pritom na iznimno dobre odnose između Mubaraka i Izraela.
Omar Suleiman, bivši šef tajnih službi za vrijeme MubarakaNo, osim Suleimana i drugi kandidati izazivaju animozitet okupljenih prosvjednika - kritiziran je i bivši premijer Ahmed Shafiq koji je također najavio svoju kandidaturu za predsjednika.
Prosvjedovalo se i protiv vojne hunte, unatoč činjenici da je vojni vrh poprilično kordijalan s Islamistima od kada su isti preuzeli političku dominaciju u parlamentu. Prosvjed se događa samo dan nakon što su Islamsiti u parlamentu najavili novi zakon kojim bi se na 10 godina trebao zabraniti politički rad dužnosnicima iz vremena Hosni Mubaraka. No, taj zakon tek mora ratificirati Vojno Vijeće koje i dalje drži vlast u zemlji, prenosi RT.
Zakon se ne bi odnosio na bivše ministre, tako da bi se - ukoliko zakon prođe - liberalni Amr Moussa, bivši ministar vanjskih poslova, mogao kandidirati za predsjednika Egipta.
Amr Moussa, bivši ministar vanjskih poslovaOdnosi između liberala i Islamista pogoršali su se, unatoč činjenici da su zajedničkim snagama doveli do pada Hosni Mubaraka. Liberalni aktivisti okrivljuju Muslimansku Braću da su se povezali s Vojnim Vijećem - podsjetimo, i liberali i Islamisti su neposredno nakon revolucije osudili vojnu huntu kao glavnog krivca za pokušaj nasilnog gušenja demonstracija. No, od kada su preuzeli parlament, Islamistima više nije toliko stalo do konfrontacije s vojskom - štoviše, sada aktivno surađuju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.