Loš nastup i suočavanje sa stvarnošću za SAD na G20 summitu u Rusiji: Obaminu oprezno složenu izjavu protiv Sirije potpisalo 11 država, ali potpis odbila dati Angela Merkel
14:00 Nove informacije:
Prema zadnjim vijestima, Njemačka je promijenila inicijalnu odluku - ministar Westerwelle tvrdi kako će Njemačka ipak podržati Obaminu G20 izjavu o Siriji - opširnije: Brza korekcija prvotnog stajališta pod pritiskom? Njemački MVP ističe kako će Berlin ipak potpisati američku G20 izjavu o Siriji
Originalan tekst objavljen jutros u 09:15
Američki predsjednik Barack Obama pokušao je jučer na zadnjem danu summita G20 u Rusiji "spasiti što se spasiti da". Već prvog dana postalo je jasno kako neće dobiti ni približno snažnu potporu kakvu je možda očekivao (opširnije: G20 summit i Sirija u fokusu - Obama se našao posve izoliran, većina članica stala uz Rusiju, Vladimir Putin: "Kemijski napad je pobunjenička provokacija, pomoći ćemo Siriji u slučaju stranog vojnog napada"). Njegova doktrina o "koalicijskom napadu" koja je u potpunosti funkcionirala za vrijeme napada na Libiju 2011. sada se raspada. Teško je uopće govoriti o nekakvoj "međunarodnoj koaliciji" kada još samo Francuska od europskih sila podržava i spremna je uključiti se u vojni napad na Siriju.
Vladimir Putin jučer je istaknuo kako većina G20 članica odbija vojni napad na Siriju. Nadalje, Putin je po prvi puta konkretno spomenuo "pomoć Siriji" ukoliko u konačnici zaista dođe do strane vojne agresije. Također je otkrio kako se, unatoč tome što se ranije govorilo da do toga neće doći, sastao s Obamom te kako je sastanak jedan-na-jedan trajao oko 30 minuta. "Iznijeli smo svoja stajališta o Siriji, ali se nismo složili po tom pitanju", rekao je Putin za vrijeme novinske konferencije.
Obama ima velikih problema u američkom Kongresu. Znatan broj zastupnika i dalje je neodlučan, no većina onih koji su se odlučili do sada javno komentirati svoja stajališta ističu kako će glasati protiv napada na Siriju. Britanski i francuski izvori sugeriraju kako će Obama možda odgoditi glasanje u Kongresu na nekoliko dana, jer bi početkom idućeg tjedna vrlo vjerojatno njegov plan bio odbijen. Drugim riječima, nastaviti će se s pritiskom na zastupnike i na američku javnost, a obavještajne službe iz dana u dan će tvrditi kako su "sve sigurnije" u to da su sirijske vlasti izvele kemijski napad.
Nadalje, izgleda kako će Obama taktički pričekati na izvještaj UN istrage. Naime, UN istražitelji - koji su prikupili podatke i uzorke s lokacija gdje se desio navodni napad - mogu samo ustvrditi da li se napad desio ili nije, tj. nemaju jurisdikciju tvrditi tko je izveo napad. Tu činjenicu američki dužnosnici uporno ponavljaju te se nastoji stvoriti dojam kao da bi potvrda napada išla isključivo njima u prilog. U stvarnosti potvrda napada na nikakav način ne bi značila da je napad izveden od strane sirijske vojske. Kemijski napad nije negiran od strane sirijske vlasti, upravo suprotno, Damask tvrdi kako su napad izveli militanti s ciljem dovođenja strane vojne intervencije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.