Lizzie Phelan: "NATO i njihovi saveznici su u panici po pitanju Sirije, osporavaju promatračku misiju jer se boje da će se doznati istina"
Lizzie Phelan je nezavisna novinarka čije se ime glasno počelo spominjati nakon izbijanja rata u Libiji. Skeptična prema izvještavanju mainstream medija, Phelan je o svom trošku otputovala u Libiju i u svijet plasirala informacije iz prve ruke. Isto je napravila i nakon izbijanje sirijske krize - na temelju svog boravka u Siriji zaključila je kako, još jednom, NATO savez putem gigantske mreže podobnih medija u zemljama članicama šalje pogrešnu sliku u svijet. Taj element posebno je na snazi posljednjih dana kada se svako kršenje UN-ovog primirja nastoji pripisati sirijskim vlastima.
Phelan tvrdi kako je NATO-u u interesu da što brže dođe do raspada primirja i promatračke misije kako bi ponovno iznijeli svoj argument da je vojna intervencija jedino rješenje. Phelan također smatra kako bi UN-ova promatračka misija, baš kao i ona Arapske Lige, mogla doći do pojedinih zaključaka koji su u potpunoj suprotnosti s izvještavanjem zapadnih sila. Vjeruje kako će se napokon saznati istina, a to je da se Sirija nalazi u sukobu s naoružanim skupinama koje vojno i logistički podupiru NATO savez i druge zapadne sile.
Neke od tih stavova iznijela je i u posljednjem intervjuu za medijsku kuću Press TV.
Transkript: (cijela video snimka nalazi se na dnu teksta)
Press TV: "S jedne strane vidimo da je implementiran prekid vatre, ali zašto se onda događaju sporadični sukobi? Što zapravo potpaljuje nemir iza scene?"
Phelan: "Sirijski izalasnik za UN iznio je detaljan izvještaj o 593 slučaja kršenja primirja od strane pobunjenika od 12 travnja, dana kada je primirje stupilo na snagu.
Stoga je zaista ironično kada Susan Rice (op.a. američka ambasadorica pri UN-u) okrivljuje sirijske vlasti i već unaprijed proglašava mirovni plan propalim. Naravno to i jest cilj SAD-a, okriviti sirijske vlasti za propast mirovnog plana, dok su skupine koje oni direktno podupiru krive za preko 500 prekršaja primirja - detalji svih prekršaja dostavljeni su generalnom tajniku Ban Ki-Moonu, Kofi Annanu i UN Vijeću Sigurnosti.
Sasvim je jasno kako su SAD, zapadne i NATO sile u potpunoj panici po pitanju što bi iduće trebalo napraviti glede Sirije. S jedne strane su podržali dolazak promatračke misije, dok je u isto vrijeme kritiziraju.
Očito je kako žele pronaći izlaznu strategiju za Siriju, no u isto vrijeme i dalje nastoje progurati već propale planove za promjenu režima."
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.