Kulturocid u Ukrajini i poniranje u mrak: ruše se spomenici, uključujući i uspomene na borbu protiv nacističkog okupatora - na njihovim mjestima sada su SS simboli i svastike, a neo-nacisti formiraju svoje "autonomne zone"
Unatoč pojedinim istaknutim kolaboracionistima, činjenica je da su tisuće ukrajinskih vojnika dali život u borbi za slobodu protiv nacističkog okupatora u vrijeme Drugog svjetskog rata. Simboli te borbe do nedavno su bili prisutni diljem zemlje, no otkako je došlo do radikalizacije demonstracija na Maidanu, krenulo se s njihovim sistematskim razbijanjem - na snazi je proces koji bismo mogli nazvati "fizički" revizionizam.
Prvo su na red došle očite reference na period SSSR-a, kao što si brojni spomenici ruskog revolucionara Vladimira Iljiča Uljanova Lenjina, koji je kao predvodnik Oktobarske Revolucije nadišao svoju nacionalnost te postao simbol internacionalističke borbe za socijalizam.
Jedan od brojnih srušenih Lenjinovih spomenikaKako je krenulo, njegovi spomenici će u Ukrajini, barem na zapadu zemlje, posve nestati. No, ovaj kulturocid ide i dalje - danas su u gradu Strij, u regiji Lavov, srušili i spomenik Sovjetskom vojniku, simbolu borbe protiv njemačkog nacizma koji je ujedno predstavljao i uspomenu na sve pale borce.
Rušenje spomenika Sovjetskom vojnikuNa meti nisu samo spomenici koji simboliziraju SSSR i borbu protiv nacizma, danas je srušen i spomenik legendarnog ruskog vojnog zapovjednika, feldmaršala Mihaila Kutuzova, koji se borio protiv Napoleona početkom 19-og stoljeća. Ni za njega više nema mjesta u ovoj "novoj" Ukrajini čijem stvaranju upravo svjedočimo.
Srušeni spomenik feldmaršala Mihaila Kutuzova, ruskog vojskovođe iz doba Napoleonskih ratovaU isto vrijeme stižu informacije kako su neo-nacistički militanti upali u urede Komunističke Partije Ukrajine u Kijevu te zauzeli prostore, istaknuvši na ulazu svoje prepoznatljivo znakovlje, svastiku.
Ispred ureda Komunističke Partije u Kijevu Spomenici zajedničke povijesti padaju u Ukrajini, no zato fašističkih i nacističkih simbola nimalo ne nedostaje:
Wolfsangel - simbol kojeg su koristile pojedine nacističke SS divizije za vrijeme Drugog svjetskog rata Plakati koji pozivaju na priključenje radikalnim nacionalističkim skupinama danas su česta pojava na ulicama:
Istaknuti i nagrađivani novinar Max Blumenthal objavio je danas tekst u online listu Salon pod naslovom: "Podupire li SAD neo-naciste u Ukrajini?". U tekstu je između ostalog istaknuo:
"Za vrijeme kulminacije Euromaidan prosvjeda u Kijevu ovog tjedna, otvoreno prikazivanje fašizma i neonacističkog ekstremizma postalo je preočito da bi se moglo ignorirati. Rasistički slogani i Konfederacijske zastave razvijene su u zgradi okupirane gradske vijećnice u Kijevu, a prosvjednici su postavili SS simbole, kao i simbole 'bijele moći' (op.a. rasistički simboli) na mjestu gdje je stajao spomenik Lenjina...Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.