"Kreativni destabilizatori": što povezuje aktualne sukobe u Iraku i Ukrajini
Sergio Cararo /contropiano.org
17.06. 2014
Poražavajuća ofenziva u Iraku džihadističkih boraca ISIS- a (Islamske države Iraka i Sirije) dramatčno otkriva – ali daleko bolje od tolikih zakučastih argumentacija – posljedice "kreativne destabilizacije", provođene u praksi od Sjedinjenih Država i njima savezničkih velesila. Ta se destabilizacija najviše ispoljila u Africi i na Bliskom Istoku, nacrtavši gotovo sasvim iznova geopolitičku mapu regije i načičkavši je skoro sasvim onim što se može definirati kao "ničija zemlja".
"Možemo samo zamisliti kakve bi bile posljedice, da su u siječnju Sjedinjene Države i Francuska napale Siriju", naglasio je s pravom prije nekoliko dana Alberto Negri u 24 sata.
Već je Eric Hobsbawm, u jednom razgovoru o knjizi Kratko stoljeće, ukazao kako će rasjed, koji će obilježiti XXI stoljeće, predstavljati kontrapozicija odnosno sučeljavanje zona u kojima postoje države i zona u kojima država nema. I zaista, svijet je sve više nemoguće definirati kao podijeljen između Prvog i Trećeg svijeta, već se vidi kako je sada podijeljen između jakih država, "komadača" drugih zemlja (čak i putem potpuno novih i nepoznatih procesa, kojih je nositelj Europska Unija) i na one "raskomadane".
Jake države se međusobno integriraju u nove političko/ekonomske blokove, dok se one slabije – često proizašle iz pilotirane dekolonizacije, i to pilotirane baš od bivših kolonijalnih velesila – bivaju raskomadane na teritorije, u kojima nema suvereniteta, podijeljene međusobno i za koje se bore naoružane skupine, s kojima se može pregovarati ili se boriti u vrlo asimetričnim uvjetima odnosno takvim uvjetima u kojima su u prednosti multinacionalne kompanije i imperijalističke države.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.