Kazahstanski predsjednik Nazarbayev postao prvi strani lider koji je posjetio Tursku nakon puča - obećao Erdoganu kako će iz zemlje izbaciti turske nastavnike koje se povezuje s Gulenom
Kazahstan je odlučio uvažiti turski zahtjev te će izbaciti iz zemlje sve turske nastavnike koje se povezuje s pokretom Fetullaha Gulena (kojeg Turska optužuje da je stajao iza pokušaja državnog udara). Informaciju je jučer potvrdio kazahstanski predsjednik Nursultan Nazarbayev nakon sastanka s Erdoganom u Turskoj - tim sastankom Nazarbayev je postao prvi strani lider koji se sastao s Erdoganom nakon pokušaja puča u Turskoj.
Podsjetimo, Gulenov pokret operira s više od 1,000 privatnih škola u nekoliko desetaka zemalja diljem svijeta. Škole se fokusiraju na znanstveni pristup i sekularno obrazovanje.
Gulen i Erdogan su nekoć bili saveznici, no od 2010. su ljuti neprijatelji, a Erdogan je uvjeren kako je upravo Gulen preko svojih brojnih pristaša u Turskoj pokušao izvesti državni udar. Turske vlasti do sada su dale uhititi na tisuće osoba koje se povezuje s Gulenom, ali u isto vrijeme traže od stranih država da im isporučuju Guleniste.
Kazahstan se odazvao pozivu - "U našem je interesu ne raditi stvari protiv Turske", rekao je Nazarbayev te istaknuo kako će izbaciti pojedine turske nastavnike iz Gulenovih škola u Kazahstanu, no, ipak nije išao korak dalje te nije najavio zatvaranje ovih škola u kojima se trenutačno obrazuje oko 9,000 kazahstanskih studenata. Ističe kako su oko 90% nastavnika u ovim školama Kazahstanci dok su 8 do 9% Turci.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.