Kaotična godina turskih financija ipak završava dobro po Erdogana? Povećanje minimalne plaće za 50% i zaštita depozita dva su poteza koja su zaustavila pad lire, a treći bi trebao zaustaviti pad njega samog
Turska ekonomija ove godine svakako predstavlja slučaj kojeg će stručnjaci proučavati još godinama. Imali smo situaciju da je turska nacionalna valuta, lira, padala gotovo cijele godine, a rapidno od rujna. U jednom trenutku ovog mjeseca, 19. prosinca, vrijednost lire iznosila je svega 0.06 USD (nekoć je vrijednost lire, primjerice 2008., bila skoro pa jedan američki dolar, točnije 0.85 USD). No, dok su neki prognozirali kako će ovaj strmoglavi pad ujedno biti i politički kraj Erdogana koji vlada Turskom kroz gotovo cijelo 21. stoljeće, vjerojatno su u krivu.
Naime, ovih dana Erdogan je povukao dva poteza koji bi mogli, bar privremeno, preokrenuti situaciju, a u pripremi je i najvažniji - treći potez. No, krenimo redom. Prvo što je učinio je to da je donio mjeru zaštite depozita što je, očekivano, odmah zaustavilo daljnji pad lire te je ona skočila s 0.06 USD na 0.09 USD (ali čini se da je rast zaustavljen). Drugi potez je ekonomski i politički možda još i značajniji - naime, Erdogan je najavio povećanje minimalne plaće za čak 50%.
Koji je treći potez? Neki spekuliraju da bi treći potez mogao biti proglašenje prijevremenih predsjedničkih izbora kako bi zacementirao svoju poziciju (koristeći se glasovima svih onih kojima će plaće sad porasti za 50%). Inače, izbori u Turskoj su zakazani za sredinu 2023. godine, no sumnja se da će Erdogan biti voljan čekati tako dugo. Nadalje, ako sad najavi izbore za 2022. zadati će i udarac opoziciji koja je nespremna, odnosno koja još uvijek nema svog kandidata.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.