Kad "nacionalno pomirenje" znači pokolj manjina: Ubijanje civila od Latakije do Tartusa - u Siriji se ponavlja strašna sudbina Libije, scenarij na koji je puno puta upozoravala Tulsi Gabbard i bila žestoko kritizirana zbog toga

Gotovo petnaest godina nakon što su islamističke milicije, uz potporu Zapada, likvidirale libijskog vođu Muammara Gaddafija, čini se da se povijest ponavlja u svom najmračnijem obliku, ovaj put na sirijskom tlu. Novi islamistički režim, proizašao iz redova nekadašnje terorističke organizacije Hay'at Tahrir al-Sham (HTS), gurnuo je Siriju u još jednu krvavu epizodu masovnog nasilja. Pod krinkom obećanja o miru i toleranciji prema manjinama, posljednja dva dana svjedočimo stravičnim prizorima u Latakiji, gdje se već broje stotine mrtvih. Jesu li ovi prizori upozorenje da se u Siriji odvija tragedija slična onoj u Libiji, ili je ovo početak možda još i sumornijeg scenarija?
Prije samo tri mjeseca, nakon pada Damaska, mnogi su se nadali kraju sirijske agonije. No, stvarnost je posve drugačija – HTS, teroristička skupina koja se nametnula kao nova sirijska vlast, sada otkriva svoje pravo lice. Krvavi val osvete pogodio je područja naseljena alavitima, manjinom kojoj pripada i sam Bashar al-Assad. Više od tisuću mrtvih u svega dva dana jasno pokazuje da je riječ o organiziranoj osveti, s alavitima kao glavnom metom. Stravični prizori masovnih egzekucija i pokolja čitavih obitelji vraćaju nas u najmračnije dane rata, podsjećajući na osvetničko krvoproliće koje je pratilo Gaddafijev pad u Libiji. Sadašnja čelnica američkih obavještajnih službi, Tulsi Gabbard, na takav scenarij upozoravala je, puno puta. Zbog toga su je oštro napadali tvrdeći da "drži stranu Assadove diktature". Nažalost, bila je u pravu.
Abu Mohammad al-Julani, novi de facto vladar Sirije, nekada označen kao terorist s Interpolove crvene liste, danas govori o "miru" i "nacionalnom jedinstvu". Dok na televiziji iz džamije u Damasku poziva na suživot, ulice Latakije prekrivene su tijelima alavita i kršćana ubijenih u sektaškim čistkama. Upravo na to upozorila je Gabbard koja je isticala da bi rušenje Assada moglo dovesti na vlast sile koje će biti daleko okrutnije od sekularne vlasti. Nije bilo teško predvidjeti ovakav ishod, no neke zapadne sile ponovno glume iznenađenost, ili pak biraju ignoriranje, slično kao u Libiji .
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.