Istočna Ukrajina i tri tvrdnje - NATO: "Velika vjerojatnost ruske invazije", Moskva: "Ulazimo s humanitarnim konvojem", Kijev: "Još malo i zauzimamo Donjeck"
Još jutros su međunarodnim novinskim agencijama kružile vijesti kako tržišta dobro reagiraju na činjenicu da se stanje u Ukrajini "smiruje", no, to je bilo jutros, večeras je stvar već posve drugačija.
Najbolje da krenemo redom. Prije svega, nekoliko ključnih podataka. Situacija na istoku Ukrajine je u humanitarnom smislu dosegla razinu katastrofe, a to potvrđuju i nezavisni izvori. Katastrofa predstavlja, dakako, strašnu patnju naroda, no katastrofe same po sebi uvijek imaju i političku dimenziju, koliko god to zvučalo neugodno (kada politika uopće zvuči ugodno?).
Što katastrofa znači u ljudskom smislu, to nam je jasno, no njen politički kontekst je taj koji će odrediti daljnji razvoj situacije. Dakle, humanitarna katastrofa postoji, no ne priznaju je svi. Iz Kijeva neće reći kako je stanje "idealno", ali će reći kako ga drže "pod kontrolom". Iz Moskve su pak počeli glasno pozivati na sprečavanje daljnje katastrofe na način da se sugeriraju potezi koji uključuju humanitarnu pomoć, tj. konvoje koji bi iz Rusije pomoć dostavili stanovnicima Donjecka i Luganska, dva grada koji se, kako stvari stoje, očito nalaze u iznimno teškom stanju i pod opsadom.
Tu dakako na scenu stupa politički kontekst nedvojbene katastrofe na istoku Ukrajine koja svakim danom biva sve veća i veća. Čak da Rusija ima samo dobru namjeru, posve humanitarnu - što možda je, možda nije - Zapad neće pustiti da se to desi tek tako. Štoviše, američki dužnosnici su sugerirali kako bi bilo kakav "humanitarni konvoj" koji pređe iz pravca Rusije na teritorij Ukrajine predstavljao "rusku invaziju".
To je poprilično žestoka izjava. Zar zaista svaki ruski konvoj predstavlja invaziju? Što ako recimo pripadnici promatračke misije pregledaju isti konvoj te zaključe kako on zaista jest posve humanitarne prirode?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.