I dalje se vodi žestoka bitka za Kobani: ubijeno više desetaka ISIL-ovaca, Kurdi kontroliraju 80% grada
Već više od tri mjeseca vodi se žestoka bitka za kurdski grad Kobani na sjeveru Sirije. Lokalne obrambene kurdske jedinice suočavaju se sa stalnim napadima militanata iz terorističke skupine ISIL.
Bitka za Kobani postala je izuzetno simbolična - podsjetimo, upravo nakon ISIL-ovog napada na Kobani u rat protiv terorista na teritoriju Sirije uključio se i SAD sa svojim regionalnim saveznicima. No, pojedini američki saveznici odbili su uključiti se - u prvom redu Turska.
Turska je mogla najviše pripomoći u obrani grada Kobani, no nije te se ispostavlja da aktualne turske vlasti imaju toliki animozitet prema sirijskim Kurdima da im je ISIL na granici očito "manje zlo".
Ipak, nakon pritiska iz Washingtona, Ankara je dopustila da preko njenog teritorija u Kobani uđu kurdski borci iz Iraka, s prostora autonomne pokrajine Irački Kurdistan.
I uz brojne američke zračne napade, kao i sirijske, ISIL i dalje prijeti kurdskom gradu na sjeveru zemlje. U zadnjem sukobu, tijekom jučerašnjeg dana, u Kobaniju je ubijen 41 pripadnik ISIL-a, ističu izvori iz opozicijske organizacije SOHR.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.