Grčka će uskoro bankrotirati - što slijedi iza toga?
Demonstracije i nerede u Grčkoj pratimo već godinama kao i priču o neminovnom grčkom bankrotu. Upravo to spominjanje grčkog bankrota se naglo intenziviralo posljednjih dana, što je jako dobar pokazatelj da će do istoga uskoro i doći.
Ali čemu tolika panika ako znamo da Grčka tvori samo 2% BDP-a Europske Unije?
Zato što Grčka nije izolirani slučaj - u slučaju da jest, nitko nebi previše obraćao pozornost. Činjenica je da je Grčka najslabija karika u nizu država koje imaju identične ekonomske probleme.
Europska Unija je u ovom trenutku posložena kao domino kocke. Čim padne Grčka val bankrota će zahvatiti i ostatak Europe.
Na snazi je taktika koja će svim silama pokušati čim dulje održati Grčku iznad vode, makar je sada već svima jasno kako za Grke više nema spasa.
Činjenica da je izvjesni grčki bankrot centralna tema, služi i kao svojevrsni sedativ. Pokušava se stvoriti percepcija da je očekivano i "normalno" da Grčka završi u bankrotu. Ostale države EU-a napravit će sve kako bi prikazale Grčku kao izolirani slučaj.
Činjenice su pak sasvim drugačije, ne samo da Grčka nije izolirani slučaj, već je stanje u Grčkoj direktna posljedica ekonomske politike koju provodi Europska Unija kao kolektiv.
Grčka će propasti uskoro, pitanje je već dana. Biti će prisiljena napustiti Euro i vratiti staru valutu Drahmu. Nakon toga joj slijedi period koji je doživjela Njemačka 1920-ih: visoka inflacija, potpuni kolaps po pitanju investicija, masovna nezaposlenost i drastično opadanje životnog standarda.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.