Države zauzimaju stav - Tadžikistan spreman na kupnju iranske nafte iako već uvoze dovoljno iz Rusije
Dok cijeli svijet spekulira hoće li doći do vojnog napada na Iran, jasno je kako se prvi "napad" već aktivno provodi - Iranu se nastoje zatvoriti sva tržišta za izvoz nafte. Dok su zemlje Europske Unije u potpunosti složne po pitanju ekonomskog iscrpljivanja Irana, zemlje u Aziji nisu toliko podložne zapadnom utjecaju - točnije, američkom utjecaju.
Podsjetimo, EU je odlučila uvesti embargo na uvoz iranske nafte od 1.7.2012. na direktan nagovor SAD-a, unatoč činjenici da bi takav potez mogao dodatno naštetiti već nestabilnoj ekonomskoj situaciji u EU.
Nedavno je njemačka kancelarka Angela Merkel pokušala pridobiti Kinu na stranu zemalja koje uvode sankcije Iranu, no taj plan u Pekingu je propao (vidi: Angela Merkel u Kini - traže se investicije, ali i podrška protiv Irana i Sirije).
Nedugo zatim izvršen je znatan pritisak na Indiju, no i ta zemlja odbila je prestati uvoziti iransku naftu. Između Irana i Indije postignut je novi dugoročni dogovor oko gospodarske suradnje (vidi: Propao EU plan da pridobije Indiju na svoju stranu protiv Irana).
Tadžikistan na karti svijetaNa stranu Irana danas se svrstala i centralnoazijska država, Republika Tadžikistan. Ambasador Tadžikistana u Iranu, Dolat Ali Hatamov, rekao je na novinskoj konferenciju u Teheranu kako, unatoč činjenici da Tadžikistan uvozi svu potrebnu naftu iz Rusije, njegova zemlja je spremna početi s uvozom iranske nafte.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.