Blokade, prijetnje i nepopustljiv predsjednik: Studentski prosvjedi i Srbija na rubu veće eskalacije

Prosvjednički pokret u Srbiji, koji već mjesecima predvode studenti, posljednjih je dana došao do kritične točke. Nakon što je blokada zgrade Radiotelevizije Srbije (RTS) u Beogradu započela u ponedjeljak navečer, stotine prosvjednika ostale su pred ulazom i tijekom utorka, uvjerene da je javni servis pod utjecajem vlasti predsjednika Aleksandra Vučića. Nisu im pomogli ni pokušaji interventne policije da ih potisne, pri čemu je ozlijeđen barem jedan policijski službenik. Slična blokada odvijala se u isto vrijeme i u Novom Sadu, gdje je onemogućeno uobičajeno emitiranje programa regionalne televizije RTV.
Situacija koju danas pratimo mogla je krenuti prema smirivanju ili daljnjoj eskalaciji. Čini se da je u ovom trenutku vjerojatniji drugi scenarij. Uoči najavljene velike subotnje prosvjedne povorke, Vučić je s televizijskih ekrana poručio studentima da će "morati upotrijebiti silu" kako bi ga uklonili, dodavši kako će svaki pokušaj rušenja vlasti završiti neizbježnim sukobom. Prosvjede je nazvao orkestriranom kampanjom kojoj je, po njegovim tvrdnjama, cilj srušiti ga uz podršku iz inozemstva.
Studenti, pak, ne popuštaju. Još od studenoga, kada je u Novom Sadu poginulo 15 ljudi uslijed urušavanja nadstrešnice na željezničkoj postaji, prosvjedi ne jenjavaju. Optužbe za korupciju i loše izvedene građevinske radove u državnim projektima najčešće su mete njihove kritike. Mnogi u Srbiji smatraju da je upravo korupcija na svim razinama pridonijela tragediji u kojoj su stradali nevini građani. Očito je da su se studenti nametnuli kao glavna prosvjedna snaga, a potporu su im tijekom proteklih tjedana pružale različite društvene skupine.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.