Američki dužnosnici tvrde kako Damask priprema napad kemijskim oružjem i "etničko čišćenje"
Pojedini američki dužnosnici konstatirali su kako su sirijske snage počele prebacivati kemijsko oružje iz svojih arsenala, neki od njih tvrde kako bi sirijske vlasti isto mogle iskoristiti za "etničko čišćenje". The Wall Street Journal citirao je neimenovane dužnosnike koji tvrde kako se kemijsko oružje počele prebacivati iz skladišta.
Vjeruje se kako sirijska vojska u svom arsenalu ima kemijsko oružje sarin, iperit i cijanid. No, ti detalji nisu javno poznati jer Sirija nije potpisnica konvencije o kemijskom oružju.
Sirijski dužnosnici strogo su opovrgnuli ove informacije. "To je apsolutno smiješno i neistinito", rekao je glasnogovornik sirijskog ministarstva vanjskih poslova, Jihad Makdissi. "Ako je SAD tako dobro informiran, zašto onda ne mogu pomoći Kofi Annanu da zaustavi ulazak ilegalnog oružja u Siriju kako bi se zaustavilo nasilje i krenulo s političkim rješenjem?", zaključio je Makdissi.
WSJ prenosi kako je Obamina administracija počela održavati redovne sastanke s obavještajnim službama po pitanju aktualnih informacija. Navodi se kako se najviše strahuje zbog smrtonosnog i prilagodljivog plina sarin. Novi obavještajni podaci dolaze u trenutku kada SAD i njihovi partneri, još jednom, vrše žestok pritisak na Rusiju povodom predstavljanja nove UN rezolucije pred Vijećem Sigurnosti. Nova rezolucija uključuje Članak 7 - prema kojem može biti pokrenut i vojni napad - Rusija je već istaknula kako će uložiti veto ukoliko se bude glasalo o takvom tekstu.
Službene američke vlasti nisu htjele komentirati navode svojih neimenovanih družnosika za list WSJ. No, i oni koji tvrde da sirijska vojska prebacuje kemijsko oružje iz skladišta, daju različite razloge - neki smatraju kako se to događa kako opasno oružje ne bi palo u ruke pobunjenika.
No, činjenica je da svaki puta kada se spominje WMD (oružje za masovno uništenje), često dolazi i do američke vojne intervencije. To je bio slučaj i u Iraku kada je američka vojska izvršila invaziju na tu zemlju tvrdeći kako Saddam Hussein ima oružje za masovno uništenje, konkretno - kemijsko oružje. Kasnije istrage su potvrdile kako Irak nije imao WMD, no, tada je već cijela zemlja bila okupirana, opustošena, a predsjednik Hussein smaknut na vješalima.
Neposredno prije NATO napada na Libiju prošle godine, strani mediji su također pisali o navodnim velikim zalihama kemijskog oružja. Baš kao i sada u slučaju Sirije, također su se koristile fraze kao što su "etničko čišćenje".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.