Afrika i geopolitika: Zašto je posjet južnosudanskog predsjednika Moskvi važniji nego se čini?

U nekim mirnijim vremenima posjet predsjednika Južnog Sudana, najmlađe države svijeta, Moskvi, bio bi poprilično zanemarena, samo protokolarna vijest. No, činjenica da je i ovo zapravo vrlo važan posjet dosta nam govori i o vremenima u kojima jesmo, a svakako nisu mirna.
Južni Sudan, kako smo i spomenuli, jest najmlađa međunarodno priznata država na svijetu. Svoju neovisnost zadobila je referendumom 2011. kada se odcijepila od (sjevernog) Sudana koji je pak tada izgubio status teritorijalno najveće zemlje u Africi. Južni Sudan, s Jubom kao glavnim gradom, danas ima oko 11 milijuna stanovnika. Južni Sudan je i demografski jedna od najmlađih zemalja svijeta - gotovo pola stanovništva mlađe je od 18 godina! Nažalost, Južni Sudan je i jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu.
I zašto bi Južni Sudan bio zanimljiv Rusiji? Itekako je zanimljiv i to ne samo Rusiji. Naime, Južni Sudan ima znatne naftne resurse, a ruski Rosneft svakako ima planove za njih kao i po pitanju izgradnje rafinerija. Nadalje, Južni Sudan je zemlja u kojoj je od 2013. do 2020. trajao građanski rat (situacija se smirila, ali mirovni plan još nije implementiran) - Rusija pak vidi Južni Sudan kao važnog novog klijenta za kupnju ruskog naoružanja.
No, u ovom trenutku Rusiji je Južni Sudan možda najvažniji zbog svojevrsne utrke za utjecajem u Africi koja u zadnje vrijeme dobiva na ubrzanju. Rusija i Amerika se natječu u tome kome će se afričke zemlje prikloniti kad je riječ o trenutačnom ratu u Ukrajini jer to sad uvelike postaje potvrda utjecaja i geopolitičke orijentacije. Ovo je utrka u kojoj Rusija bez dvojbe vodi jer sve veći broj afričkih zemalja okreće se njoj te odbija zauzeti anti-ruski stav prema ratu u Ukrajini. Južni Sudan je još jedna zemlja u tom nizu, a njihov predsjednik Salva Kiir u Moskvi je potvrda.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.