Njemačka kancelarka Angela Merkel, svega dan nakon što je rekla kako se Europa više ne može osloniti na 'vanjske saveznike', misleći pritom na SAD, poručila je kako je ona i dalje 'uvjerena trans-atlantistkinja'.
Njezin prvotni komentar može se protumačiti kao reakcija na Trumpove kritike EU lidera za vrijeme održavanja NATO summita u Bruxellesu. Ovaj komentar je pak neka vrsta ublažavanja prethodnog koji je došao kao popriličan šok.
Ipak, ponovno je poručila kako je došlo vrijeme da 'Europljani uzmu sudbinu u svoje ruke'.
Dakako, pomalo je ironično kada ovi komentari dolaze od njemačke kancelarke Merkel koja je možda više od ijednog moćnog EU lidera nastojala ostaviti dojam poniznosti pred SAD-om svih ovih godina, a kulminacija takvog stava je svakako bila prije nekoliko godina kada je WikiLeaks otkrio kako američke tajne službe masovno špijuniraju Njemačku, uključujući i nju osobno - umjesto da je tada kritizirala SAD, što je njemačka javnost tražila i očekivala, ona je SAD nazvala 'najvažnijim saveznikom' te time pokazala podložnost Washingtonu koja je mnoge iznenadila.
Situacija je sada drugačija jer je i vlast u SAD-u drugačija. Trump, ako bude dosljedan svojim ranijim stavovima, okretat će SAD prema izolacionizmu i dalje od transnacionalnih sporazuma o slobodnoj trgovini. Njemačkoj ekonomiji se to nikako ne sviđa jer politika globalizacije velikom proizvođaču kvalitetne robe kao što je Njemačka ide na ruku.
S druge strane, ovo je izborna godina u Njemačkoj tako da sve izjave koje dolaze od strane kancelarke Merkel treba također promatrati i u tom kontekstu.
No, možda tu ima i nečeg većeg.
Dakako, EU lideri osjećali su se vrlo nelagodni dok su u Bruxellesu morali stajati i slušati Trumpa kako priča o tome da će morati davati više novaca za NATO nego su davali do sada. Nije to rekao direktno, ali se između redaka može jasno vidjeti što Trump poručuje - od svog stava da je NATO 'dotrajala' organizacija odstupio je samo privremeno i samo uvjetno. Na neki način EU članicama daje ultimatum: ili će povećati davanja za obranu ili će se vratiti prethodnoj retorici.
Europski lideri pak tvrde kako je NATO faktor sigurnosti pred 'ruskom prijetnjom'. Iz početka je izgledalo kao da tu liniju ponavljaju zbog određenih vlastitih, vjerojatno ekonomskih, interesa. No, nakon svog tog ponavljanja do danas su možda čak i sami sebe uvjerili da je dan kada NATO nestane ujedno i dan kada će Putinove trupe pregaziti Europu, počevši s Baltikom, a onda još jednom pravac Berlin. Tko zna kakve sve paranoje egzistiraju po hodnicima moći Europske unije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.