Zbijanje anti-izraelskih redova: Hoće li Hamas i Hezbollah ujediniti snage?
Šef libanonskog Hezbollaha, Hassan Nasrallah, sastao se s vođama palestinskih oružanih skupina, Hamasa i Islamskog Džihada. Glavna tema razgovora je bila, kako navode iz Hezbollaha, "kako ostvariti pobjedu za pokret otpora". U prijevodu, kako poraziti Izrael koji se upravo sprema pokrenuti invaziju na Pojas Gaze dok u isto vrijeme neprekidno bombardiraju palestinsku enklavu.
Podsjetimo, rat je izbio napadom bez presedana od strane palestinskog Hamasa 7. listopada. U upadu na prostor južnog Izraela ubijeno je oko 1400 osoba. Hamas je također uzeo oko 200 taoca sa sobom u Pojas Gaze. Očekivano, Izrael je istog dana pokrenuo bombardiranje te od onda nisu stali.
Izrael svakako ima vojnu prednost po pitanju broja vojnika i napredne vojne tehnologije. Nadalje, glavni izraelski saveznik, SAD, već je počeo prebacivati snage bliže Izraelu u slučaju da mora zaštititi Izrael - doveli su dva nosača zrakoplova, a počeli su i povećavati broj trupa u blizini. Dakako, vjerojatno ni ne znamo što sve SAD u ovom trenutku radi da se Izrael maksimalno pripremi za rat, ali sigurno se radi jako puno. Nadalje, američki Kongres uskoro će odobriti milijarde USD vojne pomoći za Izrael (iako SAD svake godine već izdvaja brojne milijarde za izraelsku vojsku koja pod okupacijom drži Zapadnu Obalu te pod blokadom Pojas Gaze).
Jasno je da se Hamas i druge anti-izraelske skupine ne mogu upustiti u direktnu konfrontaciju, no pokušat će zato na sve druge načine navesti Izrael u poraz, a to ne mora nužno biti vojno i na samoj fronti, a glavna fronta bit će jedna od najtežih ikad - Pojas Gaze, gusto naseljeni urbani prostor ispod kojeg se nalaze dugački Hamasovi tuneli.
No, sastanak između lidera Hamasa, Islamskog Džihada i Hezbollaha održan je s razlogom i sad već možemo govoriti o vrlo jasno vidljivoj tendenciji širenja ovog rata. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu poručio je kako očekuje "dugačak rat, no ne može očekivati da će ga voditi samo s Gazom koja se nalazi okružena sa svih strana. Scenarij poput ovog skoro da je razlog zbog kojeg libanonski Hezbollah postoji, a Hezbollah je kao vojna organizacija puno snažniji od Hamasa te je u stanju nanijeti Izraelu teške udarce.
Na sastanku su sudjelovali Sayyed Hassan Nasrallah iz Hezbollaha, zamjenik šefa Hamasa Saleh al-Arouri i vođa Islamskog džihada Ziad al-Nakhala, navodi se u priopćenju Hezbollaha. Nije navedeno kada je sastanak održan, no može se pretpostaviti da je sastanak održan u Bejrutu.
"Napravljena je procjena međunarodnih stajališta koja se zauzimaju i onoga što članovi osovine otpora moraju učiniti... kako bi se ostvarila stvarna pobjeda otpora u Gazi i Palestini i zaustavila brutalna agresija", navodi Hezbollah. "Postignut je dogovor o nastavku koordinacije", također se ističe.
Hezbollah je u srijedu objavio da su još dva njihova borca ubijena, čime je broj poginulih u njihovim redovima od početka sukoba povećan na 40 boraca.
Valja spomenuti kako su sve ove skupine uvelike podržavane, naoružavane i financirane od strane Irana. Jasno, naoružati Hamas jako je teško (ne i nemoguće), ali zato je Iran godinama naoružavao libanonski Hezbollah koji se također borio na prostoru Sirije. Izrael je brojnim zračnim i raketnim napadima na teritorij Sirije (riječ o stotinama napada) pokušao opstruirati dostavu oružja za Hezbollah, no jasno je da je veći dio prošao i Hezbollah je sad spreman ratovati s Izraelom daleko direktnije nego što bi to mogli Hamas i Palestinski Džihad.
Kako pak planiraju zajedno osigurati "pobjedu pokreta otpora"? Očito je da imaju plan, ali to će biti nešto jako strogo čuvano - isto kao što je bio i napad Hamasa na južni Izrael 7. listopada. Za taj napad su vjerojatno znali ključni akteri u "osovini otpora", svakako Iran, te je iznenađujuće da se sve to moglo pripremiti i izvesti bez da je informacija "procurila" do Izraela. Jasno, to je ogroman propust izraelskih obavještajnih službi koje su inače slovile za najsposobnije na svijetu.
Iako je gotovo sav fokus na Pojasu Gaze, gdje Izrael dnevno ubija na stotine Palestinaca (velikom većinom civila), u isto vrijeme traju oružani sukobi na sjevernoj izraelskoj granici gdje se svakog dana sukobljavaju Hezbollah i izraelska vojska.
Nazvan "Božja stranka", Hezbollah sebe predstavlja kao šiitski pokret otpora. Njegova ideologija usmjerena je šire, na protjerivanje zapadnih sila s Bliskog istoka, no Izrael smatraju također za svog glavnog neprijatelja.
Grupa je osnovana 1982. godine – usred 15-godišnjeg libanonskog građanskog rata – nakon što je Izrael napao Libanon kao odmazdu za tadašnje napade koje su izvršile palestinske frakcije sa sjedištem u Libanonu. Ubrzo ju je podržao Iran i njegova Islamska revolucionarna garda, koja je osigurala sredstva, oružje i obuku u nastojanju da proširi iranski utjecaj u arapskim državama.
Vojne snage Hezbollaha nastavile su se razvijati nakon što je Libanonski građanski rat završio 1990., unatoč tome što se većina drugih frakcija razoružala. Grupa je bila usredotočena na oslobađanje Libanona od izraelske okupacije, te je sudjelovala godinama u gerilskom ratu protiv izraelskih snaga koje su okupirale južni Libanon sve do izraelskog povlačenja 2000. godine. Hezbollah je tada uvelike usredotočio svoje operacije na ponovno preuzimanje spornog graničnog područja Shebaa.
Godine 2006. Hezbollah se uključio u petotjedni rat s Izraelom. U tom sukobu ubijeno je 158 Izraelaca i preko 1200 Libanonaca, uglavnom civila.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.