Već neko vrijeme po društvenim mrežama kruže priče o tome da haićanski migranti u Springfieldu, američka savezna država Ohio, "kradu i jedu kućne ljubimce". Izgleda da je priča počela tako što je netko vidio osobu u gradskom parku kako je ubio gusku, navodno radi hrane. Iako ni ta priča nije naročito potvrđena, izgleda kako je ista kroz "gluhi telefon" prerasla u nešto puno bizarnije i okrutnije - tvrdnje da migranti love i jedu kućne ljubimce.
Dakako, priča je maksimalno eskalirala za vrijeme nedavne debate između Donalda Trumpa i Kamale Harris kad je bivši predsjednik konstatirao da migranti u Springfieldu "jedu kućne ljubimce".
Ni tada ni kasnije Trump nije dao nikakve dokaze za ove tvrdnje, a očito mu nije palo na pamet (ili je pa ga nije briga) da neki stanovnici Springfielda izmišljaju takve priče.
Ali zašto bi izmišljali takve ružne optužbe? Možda zbog opće frustracije situacijom u kojoj se nalazi njihov grad.
Jack Windsor, predsjednik i glavni urednik The Ohio Press Networka, rekao je kako su mediji previše fokusirani izvještajima o Haićanskim migrantima u gradu Springfieldu, koji navodno kradu kućne ljubimce radi prehrane, te da se pritom zanemaruje puno važnije pitanje - gotovo potpuna "invazija" cijelog grada od strane Haićana.
"Springfield je pod invazijom haićanskih migranata, a trenutno su glavni mediji ometeni idejom da Haićani možda jedu mačke ili guske. No, radi se o mnogo većem problemu od mačaka i gusaka. Riječ je zapravo o kulturnom raskolu i brzom i eksplozivnom porastu migranata u Springfieldu," rekao je Windsor u emisiji "The Michael Patrick Leahy Show."
Dok se fokusira na izvještaje o nestalim kućnim ljubimcima i guskama iz gradskih parkova, Windsor je rekao da mediji "propuštaju činjenicu da se događa masovna imigracija bez asimilacije."
Windsor je izjavio da se u Springfieldu nalazi otprilike 20.000 haićanskih migranata, dok ukupna populacija grada broji oko 60.000 stanovnika.
Dakako, dolazak tolikog broja migranata u relativno kratkom roku (kroz par godina) doveo bi do velikih promjena (i napetosti) i u većem gradu, kamoli u gradu veličine Springfielda.
Nadalje, riječ je o gradu koji je ekonomski u silaznoj putanji što znači da oni koji su ostali u gradu žive relativno teško, zbog deindustrijalizacije. Dolazak nekoliko desetaka tisuća Haićana, koji se primarno ciljano dovode kao jeftina radna snaga, znači da će za lokalno stanovništvo situacija biti još teža, a resursa još i manje.
I dok mediji gnjev lokalnog stanovništva žele prikazati kao rasizam, jer to im očito odgovara politički i ideološki, to u Springfieldu očito nije slučaj jer u izjavama na društvenim medijima nezadovoljstvo dolaskom velikog broja Haićana izražavaju podjednako i bijelci i crnci iz Springfielda. Štoviše, udruženi su u stavu da se nešto mora promijeniti ili će u njihovom gradu njima samima život postati nemoguć.
Dakako, puno je tema koje veliki mediji preskaču, naročito nekoliko mjeseci pred izbore jer se boje da bi sama rasprava mogla ići na ruku Donaldu Trumpu. No, činjenica je da su migranti dovedeni planski od strane državnih vlasti te da poslodavci koriste njih jer im dođe jeftinije (pošto su tu i određene financijske beneficije koje dobivaju od države kad zapošljavaju migrante). Za lokalno stanovništvo ostaje sve manje i manje - od socijalne pomoći do radnih mjesta.
Nadalje, pri dolasku tolikog broja migranata nastaju veliki problemi kad je riječ stanovanju. Grad veličine Springfielda jednostavno nema takve kapacitete, odnosno postojeći kapaciteti postaju nedovoljni za lokalno stanovništvo koje si više ne može priuštiti povećanu najamninu.
Jasno, kako to obično i biva, stanovnici svoju ljutnju iskazuju prema samim migrantima umjesto političkoj i poslovnoj klasi koja ih je uvalila u to.
Guverner Ohija, Mike DeWine (republikanac), 2019. godine poslao je pismo tadašnjem državnom tajniku Mikeu Pompeu, u kojem je izrazio spremnost svoje države da prihvati više izbjeglica.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.