Predstavnički dom američkog Kongresa odobrio je tijekom jučerašnjeg dana nove sankcije protiv Rusije. Paket sankcija također se odnosi i na Iran i Sjevernu Koreju.
Zastupnici su nove sankcije odobrili s velikom većinom - 419 naprama svega 3. Navodi se kako ove sankcije imaju za cilj kazniti Rusiju zbog mnogih stvari - od aneksije Krima, potpore za pobunjenike na istoku Ukrajine, potpore za sirijske vlasti te za uplitanje u američke predsjedničke izbore prošle godine.
Imajući u vidu kako je prijedlog dobio daleko više nego nužnu dvotrećinsku većinu, predsjednik Trump u konačnici nema druge opcije nego staviti svoj potpis što će, kako ističu iz Bijele kuće, vjerojatno i učiniti. Naime, čak da Trump i uloži svoj veto, što može, njegov veto bi pak mogli poništiti zakonodavci koji očito imaju veliku većinu kada je riječ o daljnjem kažnjavanju Rusije.
Dakle, da rekapituliramo - sankcije je odobrio donji dom američkog Kongresa, a to znači da je potrebno još i odobrenje gornjeg doma, odnosno Senata, te predsjednika. Kao što smo i istaknuli, Trump nema puno prostora za manevar, odnosno nema ga nimalo, a što se tiče Senata, sankcije će proći bez problema čim dođu na glasanje. Republikanci kontroliraju Senat, a zadnji put kada je trebalo odobriti sankcije protiv Rusije učinili su to gotovo jednoglasno.
Zašto je ovaj paket daleko značajniji od prethodnih? Zato jer ovo nisu samo sankcije protiv Rusije, ovo je zapravo direktna blokada prema normalizaciji odnosa između Washingtona i Moskve - nešto što je, izgleda, Trump pokušao, ali jednostavno sam, ili uz vrlo uski broj pristaša, neće moći.
Zašto je ovo blokada normalizacije odnosa između Rusije i SAD-a? Zato što je za normalizaciju nužno podizanje sankcija, ne možete imati normalne odnose između dvije države dok jedna ima sankcije protiv druge, to je sasvim jasno.
Od pojave Trumpa postalo je jasno da on želi tu normalizaciju i da bi, ukoliko osvoji vlast, mogao pokrenuti taj proces, a taj proces neminovno uključuje i podizanje postojećih sankcija koje je Rusiji uvela Obamina administracija. No, nakon ovog paketa, nema više normalizacije. Zašto? Zato jer je paket tako napravljen da Trump više ni ne može ukinuti sankcije Rusiji bez odobrenja Kongresa. A kako može ikad dobiti odobrenje Kongresa gdje u Predstavničkom domu 419 glasa "ZA" sankcije, a svega 3 su "protiv" (protiv su bili: Justin Amash iz Michigana, John Duncan iz Tennesseea i Thomas Massie iz Kentuckya)?
U gornjem domu, Senatu, ista je stvar - među 100 senatora samo dvojica bit će vjerojatno protiv: Rand Paul i Bernie Sanders.
U tekstu ovog novog paketa sankcija jasno se ističe kako predsjednik, bez odobrenja Kongresa, više neće moći ukinuti postojeće sankcije prema Rusiji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.