Zadnji američki ambasador u SSSR-u ima upozorenje za svijet: Zašto je još 90-ih upozoravao protiv širenja NATO-a, što ugrožava rusku sigurnost i kako je Bush stariji u Kijevu pozivao Ukrajince da ne srljaju u "suicidalni nacionalizam"
Jack Matlock je bivši američki diplomat koji je bio direktan svjedok nekim od najvećih kriza tijekom zadnjeg stoljeća. Bio je stacioniran u Moskvi kao dužnosnik američke ambasade u kritičnom trenutku, u listopadu 1962. godine, odnosno za vrijeme trajanja Kubanske raketne krize. Ta kriza je i dalje zasigurno najopasniji trenutak u kojem se svijet našao na rubu nuklearnog rata (uz nadu da ova kriza neće onu kubansku "nadići"!). Matlock je kasnije bio i američki ambasador u Moskvi, opet u ključnom periodu, od 1987. do 1991., odnosno na samom zalazu Sovjetskog Saveza. Rođen je 1. listopada 1929. te danas ima 92 godine, no unatoč tome riječ je o vrlo lucidnoj osobi koja je u stanju precizno analizirati postojeću krizu između Moskve i Washingtona. Pritom mu svakako pomaže i njegova dugogodišnja karijera i svi podaci s kojima raspolaže. Ovog tjedna je dao intervju za kanal Democracy Now te se u razgovoru s voditeljicom Amy Goodman osvrnuo na brojne zanimljive detalje.
Matlock se prisjetio kako je 90-ih godina otvoreno upozoravao protiv daljnjeg širenja NATO saveza prema istoku Europe.
Ističe kako baš zato što je izbliza svjedočio Kubanskoj raketnoj krizi i koliko je ista skoro dovela do nuklearnog rata (navodi kako većina ljudi nije niti svjesna koliko je opasnost tada bila velika), zato se protivio širenju NATO-a.
Jack Matlock Također podsjeća kako mnogi misle da je Hladni rat završio raspadom Sovjetskog Saveza, no napominje da to nije bio slučaj pošto se živjelo godinama u miru i prije toga. Jasno, pritom se referira na period Perestrojke i Glasnosti, programa koje je uveo zadnji sovjetski lider, Mihail Gorbačov. Zapravo ti programi imali su za cilj "preustrojiti" SSSR, možda čak i demokratizirati (iako o tome postoje poprilične debate).
Matlock, koji je bio zadnji dugogodišnji američki ambasador u Moskvi (zadnja tri mjeseca je u Moskvi bio njegov nasljednik), ističe kako se SSSR nije raspao kad se raspao zbog zapadnjačkog pritiska već zbog vlastitih internih problema. Moglo bi se reći kako se Rusija u ovom trenutku zapravo nalazi pod većim pritiskom nego što se SSSR nalazio, svakako u doba Gorbačova!
Pritom se referira na govor Georgea H. W. Busha u Kijevu 1. kolovoza 1991., svega tri tjedna prije no što je Ukrajina proglasila neovisnost od SSSR-a na referendumu (92.26% glasalo je za neovisnost). Bushev govor, zbog spominjanja "suicidalnog nacionalizma", razbjesnio je američke konzervativce i, jasno, same ukrajinske nacionaliste.
Matlock navodi kako problemi po Rusiju dolaze s dolaskom novog Busha, sina spomenutog. Za vrijeme administracije George W. Busha (od 2000. do 2008.) SAD se počinje povlačiti iz više sporazuma o kontroli naoružanja - sporazuma koji su zapravo bili temelj smirivanja odnosa između Moskve i Washingtona u zadnjim godinama SSSR-a.
Danas smatra da imamo situaciju koja donekle podsjeća na Kubansku raketnu krizu iz 1962. godine. Ističe kako se Moskva najoštrije protivi postavljanju američkog anti-raketnog štita na prostoru zemalja istočne Europe. Ali zašto ako je riječ o obrambenim sustavima? Problem je što ti sustavi, kako i sam Matlock ističe, mogu već promjenom softwarea biti korišteni i kao ofenzivni sustavi kratkog i srednjeg dometa, noseći nuklearne rakete. "Razumljivo je da Rusi imaju strahove. Također bih dodao da se ne radi samo o tome da bi jedna ili druga strana mogla iznenada pokrenuti nuklearni napad. Ne mislim da će se to dogoditi. Ali stvar je u tome, kako nam je i pokazala Kubanska raketna kriza, nezgode se mogu dogoditi kada se stavite u ovu poziciju. A kada se dogode, kako spriječiti da ne eskaliraju?", poručio je.
Jack Matlock, autor knjige "Bio sam tamo: NATO i počeci Ukrajinske krize" (eng. "I was there: NATO and the origins of the Ukraine crisis") daje vrlo trezven opis aktualne situacije i točno zaključuje kako bi još jedna utrka u naoružanju bila poražavajuća po cijeli svijet. No, upravo zato jer su razlozi ove krize tako jasni - širenje NATO-a i nakon kraja Hladnog rata i postavljanje raketnog sustava koji u dometu imaju Rusiju - bit će je jako teško zaustaviti. Ova kriza sad je fokusirana na Ukrajinu, a uskoro se može proširiti i na cijelu Europu. Ruske sigurnosne zabrinutosti se posve odbacuju i priča se isključivo o "ruskoj agresiji". Nažalost i dalje imamo situaciju da su u stanju racionalnu analizu ponuditi gotovo isključivo bivši dužnosnici dok se aktualni grčevito drže isključivo dominantnog narativa koji se ovih dana nastoji zacementirati - Rusija je prijetnja i napast će Ukrajinu već "ovih dana". Pojedini europski lideri još i pokušavaju de-eskalirati ovu krizu, ali čini se kako SAD nema nikakvu namjeru i gotovo da otvoreno pozdravljaju novi Hladni rat, nove utrke u naoružanju, pa i nove ratove i sav kaos koji ide uz to...
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.