Tijekom siječnja japanski predsjednik vlade Shinzo Abe uputio se u petodnevni posjet zemljama sjeverne i jugoistočne Europe. Nakon što je posjetio Estoniju, Litvu i Latviju turneju je nastavio u Bugarskoj, Srbiji i Rumunjskoj. Upravo je posjet Srbiji i Beogradu bio središnja točka cijelog puta. Premda je Srbija jedina od svih tih država koje je japanski lider posjetio, a da nije članica Europske unije i NATO saveza, ona je imala središnju važnost zbog mnogih razloga. Abeova posjeta od 15. siječnja ove godine bila je prva posjeta nekog japanskog premijera Srbiji od njena osamostaljenja. Posljednji puta japanski premijer, Yasuhiro Nakasone, bio je u Beogradu davne 1987. Doduše treba priznati da, iako su geografski na drugim krajevima svijeta, Japan i Srbija imaju diplomatsku povijest dugu 135 godina, a ta obljetnica svečano je obilježena lani.
Uoči, za vrijeme i nakon posjeta dvaju delegacija, vođe Srbije i Japana nisu štedjeli komplimente kako bi pohvalili drugu stranu kao i bilateralnu suradnju koja iz godine u godinu bilježi uzlazne trendove i postaje sve šira i konkretnija. "Velika je čast i zadovoljstvo da u Beogradu i Srbiji pozdravimo gospodina Shinza Abea, premijera vlade prijateljskog Japana i dužnosnika tako visokog ranga, koji je kao prvi posjetio Srbiju nakon 31 godine", kazao je srpski predsjednik Aleksandar Vučić na press konferenciji koju je održao zajedno s japanskim premijerom nakon pregovora. Vučić je na sastanku delegacija Srbije i Japana s gospodarstvenicima dviju zemalja istaknuo da japanske tvrtke koje budu poslovale u Srbiji time mogu osigurati "najšire domete" u vanjskoj trgovini, uz podsjećanje da Srbija ima sporazume o slobodnoj trgovini s kompletnom regijom bivše Jugoslavije, Europskom unijom, Turskom, Rusijom, Bjelorusijom, Kazahstanom, ali i drugim zemljama Euroazijske unije.
Uz zahvalnost Japanu za svu pomoć u vrijeme elementarnih nepogoda, posebno za vrijeme katastrofalnih poplava 2014., Vučić je ponovio poziv japanskim investitorima da u većem broju dođu i ulože u Srbiju. Srpski lider je podsjetio da je Srbija tijekom turbulentnog 20. stoljeća pretrpjela ogromne žrtve, da je imala mnoge ratove, ali da se nada da u 21. stoljeću neće imati nijedan rat, i da će svojim radom i napretkom smanjiti veliku razliku u gospodarskom razvoju koju ima odnosu na Japan.
Srpsko-japanskom sastanku nazočilo je čak 16 predstavnika japanskih, globalnih kompanija i 16 srpskih kompanija. U srpskoj delegaciji su bili premijerka Ana Brnabić, ministri Ivica Dačić, Zorana Mihajlović, Aleksandar Antić, Goran Trivan, Goran Knežević, Rasim Ljajić, Branislav Nedimović, Jadranka Joksimović. "Možda će vam se, poštovani prijatelji iz Japana, učiniti nepristojnim ono što ću reći, ali ja zaista mislim da japanske kompanije ne mogu da pronađu bolje mjesto za ostvarenje svojih profita i poslovnih interesa i za ostvarenje dobrih rezultata u ekonomiji, od Srbije", kazao je super samouvjereni Vučić. Također je spomenuo da su samo u prethodnih nekoliko mjeseci postignuti dogovori s japanskim kompanijama kao što je Mitsubishi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.