Joe Rogan je puno toga - komičar, glumac, TV voditelj, komentator UFC borbi... no više od svega svijet ga pozna (i naglo upoznaje) kao pokretača i voditelja iznimno popularnog podcasta (online emisije) "The Joe Rogan Experience" (JRE). Ovih dana se jako puno priča i piše o Joeu Roganu, no on nipošto nije novo ime na sceni utjecajnih aktera. Njegov podcast traje još od 2009. godine i zapravo se po formatu nije znatno mijenjao još od samog početka - riječ je o emisijama u kojima gostuju razni gosti, vrlo široka paleta stručnjaka, znanstvenika, osobenjaka, komentatora, poznatih ličnosti, nepoznatih ekscentrika...
Kroz Roganov studio su zaista prošli mnogi likovi, često vrlo zanimljivi. Zapravo najveći problem kod JRE-a je ako se taj dan Joe osjeća posebno razgovorljiv onda ima tendenciju gostima upadati u riječ što može biti dosta frustrirajuće ako je riječ o zanimljivom gostu.
A zanimljivih gostiju svakako nije nedostajalo tijekom godina. Preko puta njegovog stola bili su - samo da spomenemo neke - Elon Musk, Mike Tyson, Alex Jones, Dave Chapelle, Russell Brand, Sam Harris, Jordan Peterson, Edward Snowden, Neil deGrasse Tyson i mnogi, mnogi drugi.
Brojne te emisije, koje su zapravo nefiltrirani razgovori koji mogu potrajati i preko 3 sata, ne samo da su bile zanimljive već mogli bismo reći i kulturalno i historijski važne - recimo gostovanje Edwarda Snowdena (putem video-veze, dakako).
Joseph James Rogan, rođen 11. kolovoza 1967., stvorio je podcast koji je po popularnosti bez konkurencije. Njegov minimalistički i direktan pristup su kasnije mnogi pokušali oponašati, ali nitko ga nije dostigao. Ne čudi. Mnogi u taj posao ulaze s određenim ambicijama, planovima, financijskim idejama... Joe, barem se takvim predstavlja i takav dojam apsolutno ostavlja, je jednostavno "prosječni Joe" (čovjek iz naroda) kojeg zanima puno toga, koji želi znati... zašto nešto jest ovakvo ili onakvo? Kako sistem funkcionira? Zašto su na snazi baš ovakve politike? Ima li života u svemiru izvan Zemlje?
Joe Rogan ne ostavlja dojam ideološki indoktrinirane osobe već prije svega iznimno znatiželjne osobe koja je voljna otvoreno razgovarati o svemu i sa svima. Je li baš tako ili je Joe izniman glumac (što mu i jest originalna profesija), teško je reći. Naročito je teško reći je li uspio "ostati svoj" i nakon što je stekao svu tu slavu, a bome i sav taj novac.
Naime, Joe je svoje podcastove objavljivao primarno na YouTube-u gdje su prikupljali milijune pregleda. Zatim su mu se 2020. javili iz kompanije Spotify - velika korporacija za streaming (primarno) audio sadržaja, jedna od najvećih na svijetu s preko 400 milijuna korisnika - i ponudili mu ugovor koji se jako teško odbija... 100 milijuna USD. Za što? Samo da pređe na njihovu platformu, odnosno da ekskluzivno objavljuje sadržaj kod njih. Pritom su mu rekli (kako on tvrdi) da neće imati baš nikakve zahtjeve glede uređivačke politike i vođenja njegove emisije - drugim riječima, ponuđeno mu je da samo radi ono što je radio i do sad.
Jasno, iz perspektive Spotifya bio je ovo odličan poslovni potez bez obzira što se 100 milijuna činilo kao ogroman novac. Imati Joea Rogana kao ekskluzivnog tvorca sadržaja vjerojatno i vrijedi toliki novac u kontekstu koliko će od toga zaraditi.
Joe je, kako mu je i rečeno, nastavio raditi po svom, a prelazak na novu platformu (i spremanje 100 milijuna USD) zaista ga nije nimalo promijenio. Profil njegovih gostiju i dalje je bio isti, emisije prepoznatljivo dugačke, filteri nikakvi... Publika, koja je strahovala da će ga Spotify odmah "zauzdati" (često viđene situacije kad neki "autentični" tvorac sadržaja završi na velikoj platformi) bila je oduševljena - Joe je ostao Joe.
No, već tamo oko 2020., ali i nešto ranije, počele su se gomilati kritike prema Roganu. Naime, on je - kroz svoje emisije i brojne goste - ujedno počeo propitkivati i službeni narativ mainstream medija prema Trumpovoj administraciji i tzv. "Russiagate" aferi. Uskoro će Rogan doći na nepisanu crnu listu "problematičnih" aktera.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.