Kako se Bitka za Aleppo približavala kraju, tako se intenzivirala medijska kampanja obiju strana što je konačno i sastavni dio svakog sukoba. Sasvim je jasno da se intenziviranjem i odlučnim napadom sirijskih snaga pojačao intenzitet razaranja, što je i neizbježno. No u zadnjoj fazi bitke, standardna medijska bitka poprimila je razmjere histerije. Odjednom, dolazi do navođenja genocida, masovnih egzekucija, paleži, pljačke i silovanja. Kad je sirijska vojska očistila gotovo sve dijelove grada, odjeknula je medijima vijest kako su proasadove milicije uz pljačku i palež pogubile 82 civila, te da su ulice pune leševa. To je izjavio UN-ov Rupert Colville, temeljeći se na nekoliko različitih izvještaja s terena, no uz opasku da ih ne može potvrditi. Za sada zaista nema konkretnih istraga, kao ni vjerodostojnih izvora da se tako nešto i zaista desilo, barem ne u takvim razmjerima. To je međutim bilo dovoljno da se ta vijest pojavi na naslovnicama novina, časopisa i portala širom zapadnih zemalja, kao i ostalih koji ih (slijepo) prate.
Pojavila se i peticija na Avaazu, portalu s čak 44 milijuna korisnika.
Aleppo: Stop the Massacre
'Dear friends, The massacre of Aleppo may have begun. Militias have reportedly gone house to house, executing civilians, women, and children, and an evacuation convoy was just attacked. Tens of thousands of civilians are left, crying out for help. Our governments have all failed to stop this war. Let's demand that they unite to insist that Russia, Iran, and Syria allow the UN and the Red Cross to evacuate remaining civilians safely from Aleppo. If these 3 governments hear urgently not just from the US and Western Europe, but from governments around the world, it CAN affect their thinking.'
U prilogu, Avaaz navodi nekoliko novinskih članaka s vijestima o pokolju, među njima britanskog BBC-a i katarske Al Jazeere (koji pak same ništa ne dokazuju osim sekundarnih izvora s terena). Osim što obje medijske kuće otvoreno podupiru militante, bogate katarske obitelji su prema nezavisnim novinarima poznati sponzori Al Nusre, a jedan novinar Al Jazeere je nedavno na privatnom Twitter profilu podupirao 'oslobođenje' Palmire od strane ISIS-a.
Ova peticija mnogo jasnije postavlja motive i ciljeve ove priče o 'pokolju': crno-bijelo odrediti napadača i žrtvu, krivca za sukob, dobre i loše. Iz retorike jasno je kako oni vide takav rat: Assadove trupe poduprte ruskim i iranskim pomagačima nasrću na civile i slabo naoružane branitelje grada. Avaaz i ostali aktivisti kao i mediji koji ih prenose pozivaju na podršku žrtvama rata, no ne svima, već očito žrtvama ruskih i Asadovih zvjerstava. Izgledno je da je priča o nedavnom 'pokolju' plasirana ciljano, da se pridobiju građani svijeta već zasićeni tragedijom u Siriji. Računa se na neinformiranost prosječnog čitatelja i gledatelja vijesti, kao i normalne ljudske osjećaje na sliku ubijene djece u ruševinama nekad veličanstvenog grada.
Tko su zapravo militanti u Aleppu i kako je počeo rat u najvećem sirijskom gradu?
Želi se između ostalog postići dojam kako su osvajačke sirijske snage opsjedale cijeli Aleppo i vojno ga osvajale. Naravno, ne govori se kako je u polovici grada pod kontrolom vladinih snaga živjelo i živi dalje preko milijun ljudi. S druge strane pokušava se i prikazati militante kao isključivo branitelje svojih domova. No, u Aleppu ratuju uz raznolike frakcije Slobodne sirijske vojske (FSA), i islamističke grupe Ahrar ash Sham, Al Nusra (Al Qaida), Nour al-Din al-Zenki itd. Militanti Al Zinkia su palestinskom dječaku od 12 godina odrubili glavu itd. Nusra je u nekoliko navrata masovno masakrirala zarobljene vojnike sirijske vojske.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.