Pritisak političara i javnosti na ukrajinskog premijera Arsenija Jatsenjuka zbog optužbi za kolosalnu korupciju ne popušta usprkos tome što u Vrhovnoj Radi nije odlučeno da bude smijenjen s dužnosti.
Iako je najbrojniji koalicijski partner Jatsenjukove 'Narodne fronte', frakcija 'Blok Petro Porošenko' službeno izrazila vjernost vladi, ne može se prikriti da je u njoj sve više podjela i da je vjerojatno samo pitanje vremena kada će ona pasti.
Ukrajinska Vrhovna Rada nije donijela odluku o formiranju komisije koja bi istražila slučajeve korupcije u Jatsenjukovoj vladi, niti odluku o njegovom suspendiranju s dužnosti, ali ipak o optužbama protiv premijera javno će se raspravljati .
Dvadesetak zastupnika iz četiri od pet vladajućih frakcija blokirali su govornicu u Vrhovnoj Radi sa zahtjevom da se u parlamentu ispitaju navodi o pronevjeri više od 7,5 milijardi grivni (300 milijuna eura) budžetskih sredstava.
Predsjedavajući Vrhovne Rade Vladimir Grojsman poslije polusatnog natezanja pozvao je zastupnike na konzultacije čiji je rezultat dogovor da se umjesto osnivanja komisije i suspenzije premijera, o optužbama javno raspravlja u parlamentu pred vijećima za borbu protiv korupcije i za pravosudno osiguravanje provođenja zakona.
Pored toga, očekuje se da će u petak u parlamentu odgovore na pitanja zastupnika u vezi s ovom temom pružiti tužitelj i članovi vlade.
Što se tiče Jatsenjuka, on više neće moći prikrivati skandal koji se vezuje uz njegovo ime, te je obećao da će sa parlamentarne govornice prozvati sve svoje protivnike.
Inicijativu za istragu korupcije u vladi i privremeni opoziv Jatsenjuka, pokrenuli su prije nekoliko dana zastupnici Segrej Kaplin iz 'Bloka Petro Porošenko' i članovi krajnje desničarske partije 'Sloboda' Andrej Iljenko i Jurij Levčenko. (Kijevska koalicija puca po šavovima: Počeo otvoreni obračun ukrajinskog predsjednika Porošenka s premijerom Jatsenjukom)
Međutim, šef frakcije 'Blok Petro Porošenko' Jurij Lucenko objasnio je da je 'nemoguće u zemlji koja je u ratu privremeno udaljiti premijera da bi se ispitale neke informacije', te je ocijenio da će relevantno Vijeće ili pronaći istinu ili odlučiti o formiranju privremene istražiteljske komisije.
'Pojedinačne radikalne izjave ne mogu promjeniti našu suradnju u okviru koalicije. Izdvojeni stav Kaplina ne odgovara stavu naše parlamentarne skupine, a mi ćemo svakako provesti analizu ovog pitanja na sastanku koalicije', kazao je Lucenko.
Vijeće za borbu protiv korupcije Vrhovne rade namjerava razmotriti zahtjev bivšeg šefa Državne financijske inspekcije Nikolaja Gordijenka, koji je iznio optužbe za korupciju na račun Jatsenjukove vlade.
Gordijenka, kojeg je na dužnost imenovao 'Blok Petro Porošenko', Jatsenjuk je smijenio nakon što je ovaj iznio optužbe za financijske zlouporabe u vladi, što je bio izravni povod za pokretanje zastupničke inicijative za istragu i suspenziju premijera.
Iz Jatsenjukove 'Narodne fronte' optužili su one koji su pokrenuli pitanje odgovornosti vlade za financijske malverzacije i korupciju da su 'agenti Kremlja', jer izazivaju unutarnju krizu u Ukrajini.
Viktorija Sjumar, zamjenica predsjednika 'Narodne fronte' istaknula je da su optužbe protiv vlade lažne, ali da mogu dovesti do raspada koalicije, te da riječ o 'vrlo konkretnom i razrađenom scenariju umjetnog organiziranja duboke političke krize', koja treba 'otvoriti vrata neprijatelju'.
Politički analitičari, među kojima je i Pavel Nus, prognoziraju da je ostavka Jatsenjuka ipak samo pitanje vremena, jer ukrajinski premijer navodno nije opravdao povjerenje Washingtona i njegov je rejting dramatično opao.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.