Izbori o kojima se najmanje piše i gotovo da ih se i ne spominje su današnji parlamentarni izbori u Siriji - prvi višestranački izbori u gotovo 50 godina vlasti stranke Baath. Za mjesta u parlamentu se natječe čak 7195 kandidata, uključujući i brojne pripadnike opozicije. Predizborna kampanja već je neko vrijeme na snazi diljem zemlje. Oko 14 milijuna stanovnika Sirije ima pravo glasa.
S druge strane, anti-Assad koalicija i pobunjenici nastoje svim snagama opovrgnuti legitimitet parlamentarnim izborima u zemlji. Predstavnici pobunjenika, koji se nalaze u egzilu, pozivaju na bojkot izbora, dok zapadni mediji već unaprijed proglašavaju izbore nevažećima. Naravno, to nije ništa novo - nijedna zapadna sila nije priznala ni legitimitet nacionalnog referenduma u veljači, no to ne znači da isti nema veliki utjecaj na zbivanja u Siriji.
Podsjetimo, na povijesni referendum o promjeni Ustava odazvalo se 57% birača (8,376,000) - 89% glasača izjasnilo se da želi promjenu Ustava i uvođenje višestranačke demokracije.
Zapadne sile, koje nominalno diljem svijeta vrše agresiju upravo u ime demokracije, nisu podržale ovaj referendum jer iza njega stoji Bashar al-Assad koji je istaknuo u više navrata kako se ove reforme uvode zbog toga što narod na istima inzistira. Pritom je predsjednik Assad jasno pokazao da postoji znatna diferencijacija između "legitimnih" prosvjednika i jednog sasvim drugog, oružanog, elementa koji se bori za neke potpuno druge ideale.
Nije tajna da se nastoji stvoriti dojam da su izbori samo farsa, stoga je gotovo sigurno da nijedan zapadni medij neće objaviti fotografije brojnih plakata i drugih segmenata kampanje u kojoj učestvuje i velik broj članova opozicije.
Kako smo do sada i vidjeli na temelju brojnih primjera i reportaža, opozicija u Siriji je sve osim monolitna. Istina je da se radi o poprilično segmentiranim skupinama. Također je i istina da su u početku krize gotovo svi ovi elementi pred sobom imali samo jednog, bilo političkog ili ideološkog, protivnika - predsjednika Bashar al-Assada. No, uvođenjem višestranačja, pojedine skupine odlučile su za svoje ideje boriti se isključivo političkim putem.
S druge strane, oružana opozicija, unatoč činjenici da nekoliko država javno krši međunarodne zakone i dostavlja oružje u Siriju, više nije u stanju izazvati veću eskalaciju. Korištenje terorističkih napada i auto-bombi protiv civilnih ciljeva pokazuje da su to jedine metode kojima trenutačno mogu izazvati veći kaos.
Sirijska novinska agencija SANA prenosi kako od jučer u 07:00 vlada predizborna šutnja. Birališta su otvorena diljem zemlje od jutros u 07:00 do 22:00.
Ako uzmemo sve u obzir, objektivno izvještavanja od strane zapadnih medija gotovo je nemoguće očekivati. List Bloomberg jutros već prenosi poprilično diskutabilnu vijest navodeći kako se "izbori održavaju u vrijeme kada aktualne vlasti nemaju više kontrolu nad velikim djelom zemlje".
Naravno, ta i slične informacije, imaju malo veze sa stvarnošću na terenu - stanje u Siriji se relativno stabiliziralo kada su naoružani pobunjenici izgubili jedino konkretno uporište - gradsku četvrt u gradu Homs. Dolaskom UN promatračke misije sukobi su se sveli na tek sporadične okršaje koji se i dalje događaju, no znatno manjeg su intenziteta. Najveća konkretna opasnost su upravo teroristički napadi.
No, i političke provokacije su se pojačavale kako se datum izbora bližio - jučer je turski premijer Recep Tayyip Erdogan komentirao kako je "pobjeda u Siriji blizu" - neupućeni čitatelj bi mogao pomisliti kako bjesni rat između Turske i Sirije.
Kandidata za parlament je mnogo, stranke variraju od komunista do nacionalista, no - kako se i očekivalo - religijskim strankama je zabranjeno sudjelovanje, to znači da su Muslimanska Braća i slične organizacije isključene iz izbora.
Među kandidatima ima lojalista iz stranke Baath, poslovnih ljudi, političkih aktivista i pripadnika opozicije.
"Ja sam nacionalistički pripadnik opozicije - to znači da sam kritičan prema aktualnoj vlasti, ali sam spreman na dijalog. Odbijam svaku mogućnost strane intervencije u unutarnja pitanja Sirije", rekao je jedan od kandidata, Omar Ossi.
"Nemam neke iluzije o snazi parlamenta u državi, no smatram kako će izbori otpočeti jedan složeni politički proces koji će zaustaviti konflikt u zemlji, zato i sudjelujem", rekao je Kadri Jamil, predstavnik komunističke stranke.
Prvi rezultati biti će poznati sutra ujutro. Baš kao i u slučaju referenduma u veljači, izuzetno bitna stvar će biti ukupna izlaznost - što god pojedini zapadni mediji konstatirali, činjenica je da ove reforme i politički proces imaju znatnu potporu u Siriji, daleko veću od oružanog sukoba orkestriranog od strane NATO saveza i njegovih arapskih partnera.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.