Niger nije zemlja o kojoj smo pretjerano govorili kada je riječ o političkim odnosima i sukobima na prostoru Afrike, no to bi se moglo poprilično promijeniti imajući u vidu aktualne događaje... U fokusu su pak češće bili njihovi nemirni susjedi, prvenstveno Libija na sjeveru koja se još nije oporavila, ni približno, od NATO agresije predvođene SAD-om 2011. godine. Tu su zatim tri susjedne zemlje u kojima su nedavno izvedeni državni udari ili nasilne promjene vlasti - Mali, Burkina Faso i Čad (tamo je dugogodišnji predsjednik Idriss Deby ubijen u travnju 2021. za vrijeme sukoba s militantima - naslijedio ga je njegov sin, general Mahamat Deby). Osim spomenutih Niger također graniči s najmnogoljudnijom zemljom Afrike, Nigerijom (koja je također poprilično nemirna, naročito u pograničnom području), te Alžirom na sjeverozapadu i Beninom na jugozapadu.
Imenom podsjeća na susjednu Nigeriju, a obje zemlje dobile su ime po rijeci Niger koja protječe kroz njih. No, Niger na sjeveru bio je francuska kolonija dok Nigerija na jugu je bila britanska kolonija. Po površini su ove dvije zemlje također blizu (Niger je nešto veći), no po broju stanovnika imamo veliku razliku. Nigerija je, kako smo i rekli, najmnogoljudnija zemlja cijelog kontinenta te ima preko 230 milijuna stanovnika dok Niger ima oko deset puta manje - 25 milijuna stanovnika. Razlog tomu je činjenica da se oko 80% Nigera nalazi unutar najveće pustinje na svijetu, Sahare (ako pritom mislimo na "vruće" pustinje, jer postoje dvije hladne, na Arktiku i Antarktici, koje su površinom veće od Sahare).
Na jugu ogromne Sahare nailazimo na prostor koji se naziva Sahel. To je granična zona između Sahare na sjeveru i plodnije regije Sudan na jugu (ovo je ime za cijelu regiju i ne odnosi se samo na države Sudan i Južni Sudan).
Pogledajmo te tri zone na kartama Afrike:Položaj Sahare i Sahela
Regija Sudan
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.