Vlada Ukrajine donijela je 18.12. rješenje o nacionalizaciji 'Privatbanke' u suvlasništvu oligarha Igora Kolomojskog, bivšeg guvernera Oblasti Djepropetrovsk. 'Klasično razbojništvo', prokomentirao je Kolomojski. Predsjednik Ukrajine Petro Porošenko objasnio je u izvanrednom televizijskom obraćanju naciji da je nacionalizacija 'Privatbanke' jedini način da se spasi od propasti bankarski sustav cijele zemlje. Bivši guverner Oblasti Odesa i nekadašnji gruzijski predsjednik, Mihail Sakašvili izjavio je da je Kolomojski već napustio Ukrajinu i odletio za London.
Nije čudno kada se u Ukrajini događaju drame i kada se lomi preko koljena, ali je pomalo neobično kada država otima od tajkuna, jer tamošnji glavni financijski tokovi vode u suprotnom smjeru. U konkretnom je slučaju 100 posto akcija privatne banke uzela država. O čemu je onda ovdje riječ i zašto su ukrajinske društvene mreže preplavile fotomontaže na kojima Porošenko otima od Kolomojskog vreću s novcem?
Prema Narodnoj banci Ukrajine u srpnju tekuće godine 'Privatbanka' zauzela je prvo mjesto u pogledu imovine među 101 ukrajinskom bankom, s kapitalom oko 10,2 milijardi dolara. Ravnateljica Narodne banke Valerija Gontareva saopćila je da je nacionalizacija banke bila 'nužna', te je navela da je deficit njenog kapitala narastao na 5,6 milijardi dolara, da je prekoračenje duga prema Narodnoj banci dostiglo 517 milijuna dolara, a ukupan dug 719 milijuna.
Prema rješenju ukrajinske vlade, koje je donijeto na zasjedanju Vijeća nacionalne sigurnosti i obrane, upravljanje 'Privatbankom' biti će povjereno Aleksandru Šlapaku, bivšem ministru financija u vladi Arsenija Jatsenjuka. Kolomojski je bio u vlasništvu 41,66 posto udjela u banci, a njegov partner još iz doba sovjetskog zadrugarstva Genadij Bogoljubov posjedovao je 33,25 posto. Za razliku od njih dvojice, Šlapak nije iz Dnjepropetrovska, nego iz Lavova, gdje je sredinom devedesetih vodio tamošnju filijalu 'Privatbanke'. Šlapak je u prosincu 2014. sam napustio ministarsku funkciju, na kojoj ga je zamijenila Natalija Jaresko, ali nije obrazložio svoju ostavku.
'Država preuzima odgovornost i jamči klijentima 'Privatbanke' nepovredivost i integritet njihovog novca. Ostanite mirni', poručio je Porošenko građanima. On je hitno podnio Vrhovnoj radi na usvajanje zakon kojim se trebaju osigurati dodatne garancije za depozite građana.
'Klasično razbojništvo. Mogli bismo se dalje boriti, ići na europske sudove, pobijedili bismo. No onda bismo loše utjecali na investitore. Novac voli tišinu. Pogotovo u našoj zemlji gdje su milijuni građana izgubili svoj novac, kako u SSSR-u, tako i u neovisnoj Ukrajini, kada su banke padale jedna za drugom u vrijeme kriza', objasnio je Kolomojski. On je ocijenio da je najava premijera Vladimira Grojsmana o dokapitaliziranju 'Privatbanke' također problematična, jer postoji opasnost da bi masovno povlačenje depozita dovelo do lančane reakcije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.