Velika analiza svih domino blokova: Napad Hamasa porušio je godinama pripremane geopolitičke planove i sad može voditi u rat koji će progutati cijeli Bliski istok
Prošlo je tjedan dana od šokantnog i brutalnog napada Hamasa na izraelske gradove i naselja u blizini Pojasa Gaze. Hamasov proboj, u kojem su ubijene na stotine izraelskih civila, šokirao je cijelu regiju, zapravo i svijet koji je već tjedan dana fokusiran na eskalaciju u Izraelu iako i dalje traje rat u Ukrajini. U ovom trenutku traje izraelski ultimatum stanovnicima grada Gaze - rano jutros poručeno je kako imaju 24 sata da u potpunosti napuste grad (riječ o oko 1.1 milijun ljudi) te da odu "južnije". Očito je da izraelska vojska već sutra ujutro planira pokrenuti kopnenu invaziju na palestinsku enklavu.
I dok čekamo takav sad već izvjesni razvoj događaja ovo je trenutak u kojem možemo pokušati sagledati sve druge posljedice jer, koliko god to predstavljalo eskalaciju za sebe, kopnena invazija izraelske vojske na Pojas Gaze možda nije ni približno vrhunac eskalacije koji bi mogao proizaći iz ovih događaja.
Krenimo redom. Što možemo očekivati već tijekom vikenda? Izraelski vojnici ulaze u Gazu, tamo kreću žestoke borbe. Nema sumnje da će na palestinskoj strani broj žrtava biti znatno veći jer izraelskoj vojsci ne nedostaje ni ljudstva ni oružane snage. Ali to je samo početak.
Dok traju borbe u Gazi, što se događa s ostatkom područja? Može li se Izrael potpuno fokusirati samo na Pojas Gaze? Nipošto. Situacija u Zapadnoj obali mogla bi naglo eskalirati i tamo bi mogao uslijediti novi palestinski ustanak zbog čega će izraelska vojska morati odvojiti dio svojih snaga. Naravno, ta eskalacija neće doći od strane tamošnje palestinske uprave na čelu s Mahmoudom Abbasom koji se u ovakvom trenutku sastaje s američkim državnim tajnikom (podsjetimo, Hamas su im rivali), ali postoje druge skupine, skupine koje možda čekaju baš na ovakav trenutak da bi se profilirale.
Podsjetimo, čak ni na prostoru Pojasa Gaze Hamas nije jedina militantna opcija, tamo djeluju Palestinski islamski džihad (PIJ) kao najmoćnija "alternativa", zatim Narodni front za oslobođenje Palestine (PFLP), Mučenici Al-Aqsa brigade, Vojska Islama... Zapravo, iako ovih dana mnogi Hamas nazivaju "novim ISIL-om", valja istaknuti kako se sam Hamas već duže vrijeme nalazi pod popriličnim pritiskom drugih militantnih skupina koje ga optužuju da je postao preblag, da "nema inicijativu", da ništa konkretno ne rade kako bi se suprotstavili Izraelu. U neku ruku operacija koju su izveli prije tjedan bila je Hamasu i način da se izbore za svoj status koji im konkurencija pokušava uzeti.
Narodni front za oslobođenje Palestine (PFLP)
No, u ovoj eskalaciji sukoba, dok Izrael poručuje da "kreće u rat", teško je očekivati da će Palestinci na prostoru Zapadne obale mirno gledati. Podsjetimo - u Pojasu Gaze živi oko 2.2 milijuna Palestinaca dok ih u Zapadnoj obali ima oko 3 milijuna.
Ali još uvijek pričamo samo o Izraelu i palestinskim teritorijima, a ovaj sukob ima kapacitet postati nešto još puno veće i strašnije. Krenimo dalje sa sjeverom Izraela. Tamo se s druge strane granice, u južnom Libanonu, nalazi oružana skupina koja je daleko snažnija od Hamasa, koja je već ratovala protiv Izraela i uspjela Izraelu nanijeti poraz. Dakako, govorimo o Hezbollahu.
Kad bi se Hezbollah uključio u rat protiv Izraela to bi predstavljalo dodatnu veliku eskalaciju. Za sad samo traju pogranični okršaji, što još uvijek nije ništa veliko, iako stanovnici južnog Libanona već bježe prema sjeveru očekujući da bi cijeli ovaj prostor mogao brzo postati ratna zona.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.