Važna vijest za Ameriku, ali i za svijet: Tulsi Gabbard je potvrđena kao šefica američkih sigurnosnih službi, Trumpova administracija upravo je dobila možda i najbolji kadar koji se može naći na američkoj političkoj sceni
Tulsi Gabbard upravo je, nakon vrlo tijesnog glasanja u Senatu (52 za, 48 protiv), potvrđena za novu ravnateljicu američke nacionalne obavještajne službe. Za neke je ova vijest bila neočekivana, iako se već tjednima nagađalo da će predsjednik Donald Trump pod svaku cijenu gurati Gabbard kroz proces potvrde, unatoč otporu čak i unutar vlastite stranke. Znakovito je da je među protivnicima bio i utjecajni senator Mitch McConnell, no Trump očito nije dopustio da to igra ulogu.
Danas mnogi pozdravljaju imenovanje Tulsi Gabbard kao mogući katalizator dubljih promjena. Ona se uzdigla iz pozicije "najkontroverznije kandidatkinje u Trumpovoj administraciji" do službene čelnice moćnog obavještajnog aparata koji obuhvaća čak 18 agencija. Za mnoge je to simbol preokreta: nekadašnja demokratkinja, vojna veteranica i otvorena kritičarka establišmenta sada će, iz same jezgre državne moći, imati utjecaj na ključne aspekte američke vanjske i sigurnosne politike. Hoće li opravdati očekivanja ili potvrditi da se svaka ideja "promjene iznutra" u Washingtonu brzo pretvori u staru priču, tek ćemo vidjeti, no entuzijazam njezinih pristaša sugerira da u ovom trenutku prevladava nada.
Tulsi Gabbard prošla je naizgled nevjerojatan put: od nekadašnje demokratske kongresnice i otvorene kritičarke pojedinih aspekata američke vanjske politike do jedne od važnih Trumpovih saveznica. Njezina kandidatura za direktoricu nacionalne obavještajne službe pratila se sa skepsom na obje strane političkog spektra. Republikanci su je isprva promatrali s nepovjerenjem zbog njezinih stavova o Edwardu Snowdenu, dok su demokrati bili još više ogorčeni činjenicom da je Tulsi napustila njihovu stranku i podržala Trumpa.
Sama procedura potvrde bila je iznimno zahtjevna. Tijekom saslušanja pred senatskim Odborom za obavještajna pitanja suočila s oštrim kritikama, što zbog činjenice da je Snowdena nazvali "hrabrim zviždačem", što zbog ranijeg susreta s Assadom i njenog stava protiv američkih vojnih intervencija. No, ključnu ulogu odigrala je podrška iz vrha Bijele kuće. Trumpova sposobnost da "okupi" republikanske glasove, možda i uz određeni politički pritisak, na kraju se pokazala presudnom za njezinu potvrdu omjerom 52-48. U političkim kuloarima već se govori kako je upravo predsjednikov agresivni lobistički pristup bio odlučujući faktor u korist Gabbard, koja sada ulazi u samo središte američkih sigurnosnih struktura.
Novi položaj Tulsi Gabbard smješta je na sam vrh sustava koji obuhvaća 18 različitih agencija, uključujući CIA-u, FBI i NSA, te raspolaže proračunom većim od 70 milijardi dolara. Takva koncentracija moći znači da svaka njezina odluka može imati dalekosežne posljedice, ne samo po američku sigurnost, nego i po globalnu ravnotežu.
Gabbard je u svojoj političkoj karijeri pokazala spremnost na kritičko preispitivanje brojnih aspekata američke sigurnosne politike, zbog čega su i neki republikanci na nju gledali s oprezom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.